Arcydzięgiel olbrzymi - Angelica gigas

Nr Kat. BA0005-P12

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Arcydzięgiel olbrzymi

( Angelica gigas )Arcydzięgiel to wspaniała, kultowa wręcz roślina. Jej grube, mocno powcinane, błyszczące liście zebrane są w okazałe kępy. W samym środku lata na szczycie ciemnobordowych, wysokich pędów rozwijają się kuliste kwiatostany o wspaniałej ciemnoszkarłatnej barwie, ukryte w purpurowych powłokach. Cały ten pokaz to prawdziwa atrakcja dla oka a same kwiaty to istny raj dla owadów zapylających. Całość tworzy piękny kontrast dla pozostałych roślin o drobniejszej formie. Dlatego też dobrze jest sadzić go na drugim planie rabaty. 

Arcydzięgiel najlepiej prezentuje się w dużych naturalistycznych ogrodach, w miejscach półcienistych, najlepiej w pobliżu wody, gdyż potrzebuje dużej ilości wilgoci w podłożu. Dla prawidłowego rozwoju ważne jest również, aby podłoże było przepuszczalne. Preferuje glebę o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym ale nie jest kapryśny.

Jest rośliną monokarpiczną lub wieloletnią. W pierwszym roku wytwarza jedynie liście a dopiero w kolejnym pojawiają się kwiatostany. Aby utrzymać roślinę na kolejne sezony konieczne jest usunięcie przekwitniętych kwiatów, aby nie zawiązały się nasiona. W przeciwnym wypadku w kolejnym roku roślina nie obudzi się. 

W ofercie sadzonki tegoroczne.

BA0005-P12

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
120-150cm
150-200cm
Stanowisko
półcieniste
Podłoże
przepuszczalne
wilgotne, mokre
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII
VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Pliki do pobrania

Arcydzięgiel olbrzymi

Metryczka

Pliki do pobrania (360.45k)

Zobacz także

Najczęściej Kupowane