Nawłoć sztywna 'Golden Rockets' - Solidago rigida ssp. humilis

0,00 zł

Nr Kat. BN1686-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Nawłoć sztywna 'Golden Rockets'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Nawłoć sztywna 'Golden Rockets'

(Solidago rigida ssp. humilis)   Nawłoć sztywna to bylina obejmująca swoim zasięgiem wschodnie i środkowe obszary Ameryki Północnej (zarośla, wilgotne łąki,, bagna), natomiast jej podgatunek humilis czyli niski występuje tylko w kilku miejscach kontynentu. Są to lasy Wielkich Równin i podnóża Gór Skalistych (Alberta, Wisconsin, Nowy Meksyk, Oklahoma) oraz niewielkie populacje w Illinois, Indianie i Michigan, gdzie zasiedla suche, piaszczyste i zerodowane gleby, prerie i otwarte łąki. O ile ta pierwsza osiąga do 150 cm wysokości o tyle humilis to zaledwie 60 cm można więc powiedzieć, że to karzełek wśród nawłoci. A jednocześnie to chyba jeden z najładniejszych gatunków.
Odmiana 'Golden Rockets' została wyselekcjonowana i wprowadzona do obrotu przez Jelitto Perennial w 2016 roku. To całkowicie odmienna w oglądzie Nawłoć i to nie tylko z powodu wysokości. Na początku tworzy gęste kępy dość szerokich, owalnych, ostro zakończonych na szczycie, błyszczących liści z wyraźnym nerwem głównym, od spodu biało omszonych o niebiesko-zielonej barwie. Z kępy wyrastają mocne, ulistnione pędy – liście na pędach są siedzące,o podobnym kształcie tylko nieco mniejsze. Ostatecznie na szczycie każdego pędu rozwijają się gęste baldachogrona złocistożółtych, dość dużych koszyczków kwiatowych. Kwiatowa feria rozpoczyna się w lipcu i trwa mniej więcej do końca września. Kwiaty są nie tylko piękne, wyraziste i trwałe, ale co bardzo istotne miododajne – chyba nie muszę pisać jakie to ważne.
Mamy więc nie tylko piękną, miododajną ale także minimalistyczną jeśli chodzi o wymagania roślinę. Nawłoć ta kocha słońce i to rzecz najważniejsza. Będzie szczęśliwa rosnąc w niemal każdym podłożu, byle niezbyt wilgotnym i przepuszczalnym. Może być nawet to bezwartościowe, gdzie właściwie nic nie chce rosnąć – ona da radę i nie odbije się to na jej wyglądzie czy obfitości kwitnienia. Czego można chcieć więcej. A ponieważ kwiatów jest dużo i nie brak zapylaczy to i na brak nasion nie można narzekać. Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnego samosiewu wystarczy usunąć pędy kwiatowe zanim nasiona dojrzeją. I to jedyny zabieg z tych określanych pielęgnacją. Nic tylko sadzić i podziwiać. Nawet na zimę nie wymaga okrywania – jest całkowicie mrozoodporna.

BN1686-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
50-80cm
do 60cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
przepuszczalne
suche
ubogie
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także