Gazania linearis 'Colorado Gold' - zimotrwała

0,00 zł

Nr Kat. BF0641-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Gazania linearis 'Colorado Gold'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Gazania linearis 'Colorado Gold' - zimotrwała

(Gazania linearis)     Piękne kwiaty gazanii zna większość ogrodników a niemal każdy widział je choćby na zdjęciach. Niczym ogromne stokrotki otwierają swe kielichy tylko wtedy, gdy świeci słońce. Większość gatunków gazanii uprawiana jest w naszych warunkach klimatycznych jako rośliny jednoroczne.
Gazania linearis jest byliną, a to oznacza, że nie trzeba jej wysiewać każdej wiosny. Jej ojczyzną są góry Drakensberg w Południowej Afryce. Odmiana 'Colorado Gold' urzeka cudownie słonecznymi kwiatami, które rozwijają się już pod koniec kwietnia i tak aż do późnej jesieni - nieustannie i bez przerw. Roślina tworzy gęste kępy, dość długich lancetowatych, soczyście zielonych liści, niekiedy o powcinanych brzegach. Kępy rozrastają się równomiernie osiągając około 25-30cm średnicy. Spośród liści wyrastają nagie pędy zakończone pojedynczym kwiatem, którego średnica może osiągnąć nawet 8cm - więc jest się czym zachwycać.
Nie ma specjalnych wymagań jeśli chodzi o uprawę. Stanowisko koniecznie z dużą dawką słońca. Co do podłoża, to wystarczy niezbyt urodzajna, zwykła ziemia ogrodowa. Ważne by była bardzo dobrze zdrenowana, z domieszką piasku i żwiru, umiarkowanie lub słabo wilgotna. Roślina doskonale radzi sobie w takich dość trudnych warunkach i nie straszne jej susze, co przy obecnych temperaturach z pewnością ogromna zaleta. Za nawóz wystarczy jej wiosenna, niewielka dawka kompostu. Co do zabiegów pielęgnacyjnych to nie są zbyt absorbujące. Regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów to standard. Jesienią nie usuwamy i nie przycinamy rośliny - zostawiamy ją taką jaka jest aż do wiosny. Wiosną również niczego nie przycinamy a jedynie przeczesujemy kępy palcami usuwając to co martwe i suche. Co 3-4 lata dobrze jest odmłodzić kępy - stare kwitną mniej obficie. W odpowiednio przygotowanym podłożu zimuje bez problemu. Może być także uprawiana w donicy.

Kiedy to piszę jest 4 styczeń 2020 a moja gazania posadzona w ogrodzie nadal kwitnie (foto)

BF0641-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
do 10cm
do 15cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
pomarańczowa
żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
V-X
Mrozoodporność, strefa USDA
5

Zobacz także