Amsonia nadreńska - Amsonia tabernaemontana

12,00 zł

Nr Kat. BA0005-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Amsonia nadreńskaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Amsonia nadreńska

( Amsonia tabernaemontana )Piękna bylina o pokroju kępiastym, której ojczyzną są południowo-wschodnie rejony USA. Jej naturalnym środowiskiem są lasy i zarośla, ale także otwarte łąki. Amsonia  jest długowieczną rośliną, ale potrzeba kilku lat, aby dochować się okazałej kępy.

Jej wyprostowane pędy otoczone są długimi, lancetowatymi liśćmi, z wierzchu błyszczącymi, szarozielonymi od spodu. W czerwcu ma szczytach pędów rozwijają się okazałe, wiechowate kwiatostany, złożone z gwiazdkowatych kwiatów o jasnoniebieskiej barwie.

Amsonia potrzebuje przede wszystkim dość wilgotnego, żyznego podłoża o obojętnym odczynie. Dlatego też lekko ocienione, pstrokate stanowisko jest dla niej najbardziej odpowiednie, choć w miejscu słonecznym, przy odpowiednio wilgotnej glebie też będzie rosła. Jednak na takim stanowisku ma tendencję do gubienia dolnych liści - lepiej więc posadzić ją w głębi rabaty, na drugim planie. Po kwitnieniu dobrze jest przyciąć pędy o 1/3 długości.

Ta piękna roślina nie wymaga specjalnej opieki i nie jest szczególnie wymagająca. Jest to jednak roślina dla cierpliwych. W naszych warunkach klimatycznych dobrze jest nieco zabezpieczyć roślinę na zimę, zwłaszcza gdy brakuje śniegu. 

Uwaga!

Wszystkie amsonie zawierają trujący sok mleczny.

BA0005-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI
VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także