Dzwonek Raddego - Campanula raddeana

0,00 zł

Nr Kat. BD01009-P9

Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Dzwonek RaddegoRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Dzwonek Raddego

(Campanula raddeana, syn Campanula /kemularie)Pochodzący z Zakaukazia gatunek niewielkiego ale obficie kwitnącego dzwonka o energicznym charakterze. Tak w kilku słowach można opisać Dzwonek Raddego.
Jest byliną rozrastające się przez podziemne, cienkie kłącza, tworząc mimo to zwarte kępy. Nad ziemią mamy początkowo kępkę trójkątnych, ostro ząbkowanych na brzegach, skórzastych i błyszczących liści. Później tzn. czerwcu na cienkich, rozgałęzionych, czerwonawych pędach rozwijają się fioletowe, szerokootwarte kwiaty. Jest ich naprawdę dużo więc mimo, że nie jest to roślina zbyt wysoka (około 25 cm porze kwitnienia) to jednak bardzo widowiskowa.
Z uwagi na wielkość kwiatów pędy przewieszają się łukowato lub pokładają. Dlatego też najlepszym miejscem dla niego będzie podwyższenie w postaci skałki, murka czy choćby kupki kamieni, gdzie będzie tworzył kwiatową kaskadę. Nie jest rośliną wymagającą. Jedyne czego nie lubi to ostre, palące słońce. Zdecydowanie bardziej woli miejscach chłodne, świetliste bez dostępu ostrych promieni słonecznych. Co do podłoża to nie ma specjalnych wymagań. Wystarczy mu zwykła, przeciętna ziemia ogrodowa, byle dobrze odprowadzająca wodę, zwłaszcza zimą. Dobry drenaż załatwi sprawę. Może rosnąć zarówno w ogrodzie jak i donicy. Zimuje bez zastrzeżeń nawet bez okrycia.

BD01009-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
chłodne
jasne
świetliste
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
wiosna
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także