Fenkuł włoski Rubrum - Foeniculum vulgare

0,00 zł

Nr Kat. BD1608-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Fenkuł włoski RubrumRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Fenkuł włoski Rubrum - Koper włoski

(Foeniculum vulgare)Kto by przypuszczał, że koper może być taki piękny. A jednak. Natura potrafi zaskakiwać.
Początkowo miałam sceptyczne podejście do tej roślinnych. Szybko jednak zmieniłam zdanie i przepadłam. Fenkuł Purpurea kupił mnie w całości. I nieważne, że może być roczny, czy dwuletni – on po prostu musi być ze swoim niezwykłym wyglądem, barwą i zapachem. Przynosi same korzyści. A że się rozsiewa – cóż, jakąś cenę trzeba zapłacić za te niezwykłe doznania. Cena nie jest wygórowana. Cały ogród zyskuje na jego obecności. Dla nas niezwykłe doznania wzrokowe, smakowe, kulinarne, lecznicze, dla owadów cudownie miododajne kwiaty. Mogłabym tak zachwycać się bez końca.
Jak wygląda każdy może zobaczyć. Delikatne, aksamitne liście o purpurowym zabarwieniu, purpurowe łodygi z niebieskawym zafarbem i złocistożółte kwiaty. Ale tylko na żywo można dokonać właściwej oceny. Pięknie wplata się w ogrodowe nasadzenia, szczególnie ładnie prezentuje się z trawami.
To odmiana ogrodowa – na szczęście w 100% powtarzająca cechy. Osiąga pokaźną wysokość, w zależności oczywiście od warunków, ale może to być nawet 2 m w porze kwitnienia. Najczęściej jest to około 150 cm z kwiatostanami (bez kwiatu około 70 cm). Zakwita w lipcu złocistymi, promienistymi baldachami drobnych kwiatów stając się ucztą dla owadów. Po ogrodzie roznosi zapach anyżu, podobny jest także jego intensywny smak. Ogólnie – można go wąchać, jeść, podziwiać i jeszcze nas uleczy z drobnych dolegliwości (dużo jest na ten temat informacji, więc oszczędzę kilka liter).
Koper włoski kocha słońce, spokój i dobrą, bogatą w składniki odżywcze, wilgotną i próchniczą glebę. Z zimowaniem bywa różnie. Czasem się uda a czasem nie. Ale zawsze są siewki no i nasiona, które trzeba wysiewać wczesną wiosną do doniczek lub wprost do gruntu.
Dodam tylko, że ojczyzną Fenkuła jest obszar śródziemnomorski. 

Fenkuł został uhonorowany znakiem 'RHS Perfect for Pollinators'

BD1608-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
80-120cm
120-150cm
Stanowisko
osłonięte
słoneczne
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
żyzne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VII-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także