Dzielżan nagokwiatowy - Helenium flexuosum

0,00 zł

Nr Kat. BD0601-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Dzielżan nagokwiatowyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Dzielżan nagokwiatowy

(Helenium flexuom)Ten gatunek dzielżana znacznie różni się od najbardziej popularnego w ogrodach dzielżana jesiennego. Tym, co go wyróżnia jest koronkowy pokrój i kształt kwiatów. Jego ojczyzną jest Ameryka Północna a dokładniej stan Missouri w USA, gdzie zazwyczaj rośnie tam, gdzie jest wilgotno – wzdłuż strumieni, na brzegach jezior, na bagiennych łąkach czy mokradłach.
Wiosną wyrasta kępka odwrotnie lancetowatych, całobrzegich, gruczołowato nakrapianych liści. Później z kępki wyrastają rzadko ulistnione, proste, sztywne pędy, rozgałęziające się dopiero na samej górze. Liście na pędach są siedzące, wąskie, lancetowate. Gdy zaczynają rozwijać się kwiaty liście położone najniżej zasychają. Jest to o tyle istotne, że warto dobrze dobrać sąsiadujące z dzielżanem rośliny. Pora kwitnienia rozpoczyna się już w czerwcu. Na szczytach rozgałęzień pojawiają się żółte, charakterystyczne kwiaty. Ich główki mają kulisty lub jajowato-kulisty kształt i purpurowo-brązową barwę. Otoczone są wąskimi, lekko opadającymi płatkami w kształcie litery V, z charakterystycznymi trzema wcięciami na szczycie. Roślina kwitnie długo, bardzo obficie i jest masowo oblatywana przez owady. W porze kwitnienia wygląda wprost bajecznie, gdy ukwiecone pędy przeplatają się wśród traw lub innych delikatny roślin.
Ma skromne potrzeby i jest prosta w uprawie. Stanowisko oczywiście słoneczne. Za podłoże wystarczy zwykła ziemia ogrodowa ale koniecznie stale wilgotna lub nawet mokra – nie toleruje suszy. Jeśli chodzi o pielęgnację to zalecane jest regularne usuwanie przekwitniętych kwiatów a po kwitnieniu przycięcie rośliny o połowę. Przed kwitnieniem można uszczykiwać (1- 2 razy) wyrastające pędy kwiatostanowe to sprzyja lepszemu krzewieniu ale nieco opóźni pełnię kwitnienia. Choć i bez tego kwiatów jest naprawdę dużo. Co 3 – 4 lata dobrze jest podzielić kępy, by roślina nabrała wigoru. A ponieważ kocha wilgoć może być piękną ozdobą każdego zbiornika wodnego, strumyka lub oczka. Zwłaszcza, że pięknie wkomponowuje się w otoczenie. Zimuje niezawodnie.

BD0601-P9

Opis

Pokrój
koronkowy
kępiasty
Wysokość
30-120cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie zasobne
wilgotne, mokre
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także