Driakiew lśniąca - Scabiosa lucida

0,00 zł

Nr Kat. BD0598-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Driakiew lśniącaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Driakiew lśniąca

(Scabiosa lucida)Swoją nazwę zawdzięcza zapewne liściom, które są błyszczące. Jest to niewielka bylina pochodząca z górzystych rejonów Środkowej i Południowej Europy (Alpy, Karpaty, Pireneje). Można ją spotkać również w naszych polskich górach – Sudety, Tatry, Pieniny i Wschodnie Karpaty. Wszędzie zasiedla skaliste zbocza, kamieniste osuwiska, zwykle na podłożach wapiennych.
Tworzy niewysokie kępki liściastych rozet. Liście w rozetach mają jajowaty kształt, są karbowane i lśniące. Jedynie te łodygowe są pierzaste. Kwitnie latem, na przełomie VII-IX. Typowe dla driakwi kwiatostany o purpurowoliliowej barwie są płaskie, do 4 cm średnicy. Jak większość roślin tego rodzaju nie ma wielkich wymagań. Słoneczne stanowisko i niezbyt urodzajna, kamienista i umiarkowanie wilgotna, wapienna gleba to wszystko. W porze kwitnienia osiąga około 30 cm wysokości, więc na rabacie powinna znaleźć się w pierwszym szeregu. Słoneczny skalniak to także dobre dla niej miejsce. Zimuje bez problemu.

BD0598-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także