Chaber wielkogłówkowy - Centaurea macrocephala

0,00 zł

Nr Kat. BC0562-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Chaber wielkogłówkowyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Chaber wielkogłówkowy

( Centaurea macrocephala )Chyba największy i najbardziej okazały gatunek chabra, chętnie uprawiany w ogrodach. I nic dziwnego. Pięknie komponuje się w każdym rodzaju nasadzeń, nie wymaga podpierania mimo znacznej wysokości, kwiaty są bardzo trwałe, miododajne, nadające się do cięcia. A przy tym wszystkim jest niewymagający w uprawie, nie rozrasta się zbyt szybko i jest długowieczny. W sumie – same zalety.
Gatunek pochodzi z Kaukazu i Turcji, gdzie porasta górskie pastwiska i łąki. Kwitnąca kępa dorasta do około 1 m wysokości. Sztywne pędy są ulistnione, liście szerokolancetowate, szorstkie w dotyku. Dobrze dostosowuje się do prawie każdej gleby. Ważne by była dobrze zdrenowana, kamienista i najlepiej wapienna. Po pierwszym kwitnieniu należy usunąć jedynie przekwitnięte kwiatostany i poczekać aż roślina wypuści nowe liście. Gdy te podrosną można usunąć pozostałe pędy kwiatostanowe. Przy dobrej pogodzie roślina powtórzy kwitnienie, choć będzie ono mniej widowiskowe. Przed sadzeniem młodej rośliny trzeba dobrze wybrać miejsce – wytwarza długi palowy korzeń uniemożliwiający jej przesadzanie. Na odpowiednim stanowisku zimuje bez problemu.

BC0562-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
do 100cm
Podłoże
kamieniste, żwirowe
suche
ubogie
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także