Bodziszek czerwony odm. paskowana - Geranium sanguineum var. striatum

0,00 zł

Nr Kat. BB0554-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Bodziszek czerwony odm. paskowanaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Bodziszek czerwony odm. paskowana

( Geranium sanguineum var. striatum )

Bodziszek czerwony występuje na terenie całej Europy, na Kaukazie i w północnej Turcji. Ale jego odmiana paskowana występuje jedynie w Anglii, a dokładniej na jej północno-zachodnim wybrzeżu. Jest to odmiana botaniczna, odkryta na wyspie Walney - rzadko spotykana w ogrodach. Od gatunku różni się znacząco. Przede wszystkim pokrój i wysokość.
Tworzy zwarte, niskie i rozłożyste kępy, osiągające w porze kwitnienia maksymalnie 25 cm wysokości. Pędy o charakterze płożącym pokryte są małymi, ciemnozielonymi, klapowanymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na czerwono. Kwiaty duże (do 4 cm) o cielistoróżowej barwie z wyraźnymi czerwonymi żyłkami, rozwijają się od maja do października. Tak więc przez znaczną część sezonu roślina obsypana jest kwiatami.
Nie jest zbyt wymagający. Wystarczy mu zwykła, niekoniecznie żyzna i umiarkowanie wilgotna gleba ale dobrze zdrenowana, w miejscu słonecznym lub lekko ocieniowanym. Może być uprawiany zarówno w ogrodzie skalnym, na bylinowej rabacie jak i w donicy. Nie wymaga szczególnej opieki ani dodatkowej uwagi. Po kwitnieniu warto roślinę przyciąć. Zabieg wpłynie korzystnie na jej zagęszczenie. Zimuje bardzo dobrze.

BB0554-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
płożący
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VI-X
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także