Babka śnieżna - Plantago nivalis

0,00 zł

Nr Kat. BA0549-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Babka śnieżnaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Babka śnieżna

( Plantago nivalis)       Prawdziwy liliput wśród babek - w porze kwitnienia osiąga zaledwie 7 cm wysokości. To typowa roślina wysokogórska. Naturalnie występuje w południowej Hiszpanii (Sierra Nevada), na wysokości 1800-3200 m n.p.m. - w miejscach skalistych, gdzie pokrywa śnieżna zalega przez dłuższy czas. Tworzy płaskie rozetki o średnicy około 15 cm złożone z lancetowatych liści pokrytych miękkim, srebrzystym owłosieniem. Włoski te nie są jedynie ozdobą ale chronią roślinę przed niskimi temperaturami, zapobiegają parowaniu wody i odbijają promienie słoneczne. Niewielki wzrost chroni ją zaś przed silnymi wiatrami. Liście babki śnieżnej nigdy nie zasychają - dlatego też nazywana jest “kwiatem wiecznej miłości”. Kwitnie wczesnym latem w postaci niewielkich, jajowatych kłosków osadzonych na nagich, wzniesionych pędach.
Ten niezwykle cenny rarytas wymaga przede wszystkim dobrze zdrenowanego podłoża o odczynie lekko kwaśnym, w sezonie umiarkowanie wilgotnego i obsychającego zimą. W takich warunkach rozwija się i zimuje bez problemu. Dla bezpieczeństwa można okryć roślinę przezroczystym daszkiem lub uciętą plastikową butelką co ochroni ją przed nadmiarem wilgoci w zimie. Jak większość roślin tego gatunku nie należy do długowiecznych, ale w optymalnych warunkach daje samosiew - choć niewielki. Młode siewki pojawiają się wokół rośliny matecznej - a to dzięki układowi pędów kwiatostanowych. Najlepszym dla niej miejscem będzie ogród skalny.

BA0549-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
zdrenowane
Odczyn ph
lekko kwaśny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także