Wiesiołek 'Blood Orange' - Oenothera fruticosa ssp. glauca

13,50 zł

Nr Kat. BWS0012-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Wiesiołek 'Blood Orange'



Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Wiesiołek krzewiasty 'Blood Orange' 

( Oenothera fruticosa ssp. glauca) 



Nie jest do końca jasne, od którego gatunku pochodzi ta barwna odmiana. Może to po prostu hybryda. Tego nie wiem, a konkretnych informacji o tym wiesiołku jest bardzo niewiele. Najważniejsze jednak jest chyba to, że to bardzo wartościowa i dekoracyjna roślina. Rzadko spotykana w ogrodach - a szkoda, bo ma niewielkie wymagania i kwitnie przez całe lato. Tworzy niskie maty odziomkowych, wąskich liści, najczęściej zielonych z czerwono-pomarańczowymi przebarwieniami. Kolor liści uzależniony jest przede wszystkim od temperatury. Im jest cieplej, tym są bardziej kolorowe. Zaczyna kwitnąć w czerwcu. Urocze, pomarańczowo-czerwono-żółte kwiaty rozkwitają masowo na szczytach niewysokich, prawie nagich pędów. Kwitnie nieustannie przez całe lato. 

 Aby pięknie się rozwijał i kwitł obficie potrzebuje dużo słońca i żyznej, średnio wilgotnej i mocno przepuszczalnej, zdrenowanej gleby. Nie jest rośliną inwazyjną, więc może rosnąć wszędzie tam, gdzie chcemy - na brzegach rabat, skalniakach, murkach. Warto zbierać nasiona, gdyż nie jest rośliną długowieczną lub pozwolić na samosiew. Jeśli zima okaże się łaskawa można spodziewać się licznego potomstwa, ale nie będzie to z pewnością inwazja. W dobrych warunkach zimuje bez zastrzeżeń, ale zdarza się, że bez konkretnego powodu ginie. I po to są nasiona - wysiewa się je powierzchniowo, nie przykrywając ziemią. 

BWS0012-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
wzniesiony
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
zdrenowane
żyzne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
pomarańczowa
wielobarwne
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII/IX
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także