Naradka albańska – Androsace albana

12,00 zł

Nr Kat. BNKL099-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Dostępny

Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Naradka albańska

(Androsace albana) 

  

  Kompaktowy gatunek naradki pochodzący z Kaukazu oraz pobliskich systemów górskich w Gruzji, Armenii, Turcji i Iranie. Jej naturalne siedliska to pustynne i skaliste tarasy oraz zbocza górskie, najczęściej o wystawie północnej. Jest więc rośliną skalną lubiącą jasne, słoneczne ale chłodne zarazem stanowiska z mocno przepuszczalną, kamienistą, piaszczysto-gliniastą glebą.

Tworzy przyziemne rozetki łopatkowatych, głęboko ząbkowanych i powykręcanych na szczytach liści. Kwitnie latem, najczęściej w lipcu, rozwijając na szczytach wyprostowanych pędów baldachy białych lub bladoróżowych kwiatów. Jest nieco zmiennym gatunkiem, więc ostateczny wygląd uzależniony jest od pochodzenia i stanowiska. Jest krótkotrwałą byliną, najczęściej dwuletnią, więc chcąc utrzymać ją w swoim ogrodzie trzeba jesienią wysiewać zebrane nasiona. W optymalnych warunkach daje samosiew. Zimuje doskonale ale warto zabezpieczyć ją przed nadmiarem wody jedliną lub przezroczystym daszkiem.

BNKL099-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-20cm
Stanowisko
chłodne
jasne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane