Rutewka isopyroides - Thalictrum isopyroides

12,00 zł

Nr Kat. BKR0550-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Rutewka isopyroidesZdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Rutewka isopyroides

(Thalictrum isopyroides)

 

Wyjątkowo atrakcyjny i bardzo rzadko spotykany gatunek rutewki. Niezwykle delikatne, wręcz wykwintne, drobne, sino-zielone listki tworzą koronkowe obłoki zebrane wokół niewysokich, sztywnych pędów. To właśnie one stanowią o pięknym wyglądzie rośliny. W lipcu rozwijają się niewielkie jasnobrązowe kwiaty zebrane w wiechy.

Jej ojczyzną są skaliste zboczach gór na terenie Azji Środkowej i południowo-zachodniej (m.in. Afganistan, Turcja, Rosja, Armenia). Wymaga dobrze oświetlonego, słonecznego stanowiska - im więcej słońca tym ładniej się wybarwia. Utrudnieniem w uprawie jest dość duże zapotrzebowanie na wilgoć przy jednocześnie dobrze zdrenowanym, kamienistym podłożu. Można to osiągnąć dodając do gleby dużą ilość kompostu i kamienia. Zawarta w kompoście próchnica doskonale wiąże i zatrzymuje wilgoć. Oczywiście łatwiej zapewnić roślinie wilgoć w miejscu mniej nasłonecznionym, ale wówczas trzeba się liczyć z tym, że liście będą miały bardziej zieloną barwę a pędy będą się wyciągać i pokładać. Najpiękniej prezentuje się w ogrodzie skalnym, posadzona na podwyższeniu. W optymalnych warunkach zimuje doskonale.

BKR0550-P9

Opis

Pokrój
koronkowy
kępiasty
Wysokość
30-50cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
wilgotne, mokre
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII
VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także