Ślazownik malwowaty 'Rosanna' - Sidalcea malviflora

7,00 zł

Nr Kat. BS0542-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Ślazownik malwowaty 'Rosanna'Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Ślazownik malwowaty 'Rosanna'

(Sidalcea malviflora)     Ślazownik malwowaty to roślina o stosunkowo niewielkich wymaganiach siedliskowych, ale o dużych walorach dekoracyjnych. Gatunek ten pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku, gdzie zasiedla głównie stepy i świetliste lasy. Uważany jest za roślinę krótkowieczną, ale ostateczny czas jaki spędzi w ogrodzie uzależniony jest przede wszystkim od podłoża, a dokładniej od jego przepuszczalności. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na dobry drenaż w obrębie korzeni. A te są silne i mocno zbite. 

Ślazownik w ogólnym oglądzie jest bardzo delikatny i subtelny, tworzy gęste kępy wysokich, sztywnych i gęsto ulistnionych pędów. Liście mają różny kształt (w zależności od wysokości) w zarysie okrągłe, nerkowate lub mocno klapowane, zawsze jednak ciemnozielone i błyszczące. Wysokie, kłosowate kwiatostany pojawiają się od wczesnego lata, ale ostateczna pora kwitnienia uzależniona jest od konkretnej odmiany. Mimo to zawsze trwa ono długo, ponieważ kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu do góry. Ich barwa czy kształt są także różne w przypadku różnych odmian.
W uprawie ślazownik ma dwa podstawowe wymagania – słoneczne stanowisko i przepuszczalne podłoże. Mając do dyspozycji gleby próchnicze, dość zasobne i umiarkowanie, stale wilgotne rozwija się pięknie i kwitnie obficie. Ale nie jest wybredny i łatwo dostosowuje się do większości gleb. Jedynie zbyt długo utrzymująca się susza niekorzystnie wpływa na ogólny wygląd rośliny i długość kwitnienia. Odmiany kwitnące wcześniej często powtarzająca kwitnienie pod koniec lata, oczywiście jeśli pędy (te przekwitnięte) zostaną przycięte tuż przy ziemi. Ślazownik jest całkowicie mrozoodporny, jednak wskazane jest okrycie na zimę grubą warstwą lub kompostu.

Odmiana ‘Rosana’ kwitnie od czerwca do sierpnia. W porze kwitnienia osiąga do 100cm wysokości. To bardzo odporna i wytrzymała roślina. Rozrasta się ładnie i dość szybko. Kwiaty są dość duże, do 4-5cm średnicy i mają ciemnoróżową barwę a jaśniejszym wnętrzem. Pędy są rozgałęzione u góry. Ponieważ rozwijają się stopniowo, od dołu do góry warto pod koniec kwitnienia, gdy kwiaty rozwijają się tuż przy samym szczycie, przyciąć pędy około 30cm nad ziemią, nie dopuszczając do zawiązywania nasion. Zabieg ten przedłuża żywot rośliny. Pozostałe wymagania jak u gatunku.

BS0542-P9

Opis

Pokrój
koronkowy
krzewiasty
kępiasty
Wysokość
80-120cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także