

Nr Kat. BPKL188-P9
Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.
Niezwykle wszechstronna niziutka bylina spełniająca różne role, w zależności od potrzeb. Może być rośliną okrywową lub zadarniającą, może także być elementem kompozycji w donicy. Może rosnąć na rabacie lub ocienionym skalniaku, na murku lub na skarpie. Jej cienkie, gęsto ulistnione pędy rosną bardzo szybko, ukorzeniają się przy kontakcie z podłożem, ale nie jest rośliną inwazyjną. Łatwo usunąć zbyt rozrośnięte pędy bez szkody dla rośliny. Ogromna ilość sercowatych, szerokich i mięsistych liści zamaskuje szybko wszelkie braki. Liście są zielone, czasem z lekko fioletowym przebarwieniem. W maju w kącikach liści rozkwitają urocze niewielkie kwiaty, fioletowe z żółtą gardzielą i niewielką ostrogą. Ilość kwiatów uzależniona jest od stanowiska, na którym rośnie. Im więcej światła tym więcej kwiatów.
Gatunek ten występuje naturalnie w Apeninach, gdzie porasta skały i piargi do wysokości 2100m n.p.m. Od bardziej znanego gatunku C.muralis różni się wielkością liści i kwiatów. U cymbalarii bladej liście są nieco mniejsze ale za to kwiaty są wyraźnie większe. U przedstawianej odmiany dodatkowo śnieżnobiałe co jest rzadkością u cymbalarii. Chociaż w naturze rośnie na stanowiskach słonecznych, to w ogrodzie powinna mieć nieco świetlistego półcienia, przynajmniej w najgorętszych momentach dnia i tylko dla utrzymania odpowiedniej wilgotności podłoża. Na stanowisku zbyt ciemnym pędy mocno się wyciągają, kwitnie słabiej i jest mniej zwarta. Lubi próchnicze i umiarkowanie wilgotne podłoża - w takich rośnie najlepiej ale poradzi sobie też w tych nieco gorszych. Nie jest wybredna. Jest mrozoodporna, choć w bezśnieżne zimy może pozornie wymarzać. Wiosną i tak nie wiadomo skąd pojawi się na rabacie. Roślina trująca.