

Nr Kat. BPKL087-P9
Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.
Prawdziwy skalny klejnot - niezwykle rzadko spotykany i to jedynie w ogrodach prawdziwych kolekcjonerów. Jest jednym
z najmniejszych gatunków przymiotna. Naturalnie występuje w kilku odrębnych miejscach, m.in. we wschodniej Sierra Nevada w Kalifornii, w górach Wallowa w Oregonie, na płaskowyżu Markagunt , w górach La Sal w Utah oraz w Górach Skalistych w Kolorado. Choć to naprawdę niewielka roślina to jej stosunkowo duże około 1,5-2 cm średnicy kwiaty są wyraziste i nie można ich przeoczyć. Duże żółte, niekiedy prawie pomarańczowe dyski otaczają liczne (24-40), krótkie płatki o bladoliliowej barwie. Pora kwitnienia rozpoczyna się pod koniec maja i trwa nieprzerwanie przez około dwa miesiące, czasem trochę dłużej. Roślina tworzy płaskie (ok. 2cm wys.), dość gęste kępki 3 lub 5-dzielnych, stosunkowo szerokich, łyżeczkowatych w zarysie liści, osadzonych na długich, grubych ogonkach. Liście na pędach są mocno zredukowane
i przypominają raczej przylistki. Wszystkie zaś są krótko owłosione, przez co ich zielona barwa jest nieco przymglona. Ponieważ jej naturalne siedliska to tereny niezbyt przyjazne, suche i kamieniste, roślina wytwarza długi palowy korzeń. Dlatego niezwykle ważny jest odpowiedni wybór stanowiska tak, by nie trzeba jej było przesadzać - jest to wręcz niemożliwe (podobnie jak podział). Jest długowieczna ale przyrasta naprawdę powoli. W uprawie stawia dwa podstawowe wymagania - maksymalna ilość słońca i maksymalnie przepuszczalna, dobrze zdrenowane podłoże, ale utrzymujące latem niewielkie pokłady wilgoci. Nie są to więc wymagania wygórowane. Poza usuwaniem przekwitniętych kwiatów nie potrzebuje żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, tzw. roślina bezobsługowa. Najlepsze dla niej miejsce to oczywiście skalniak a jeszcze lepsze koryto skalne. Zimuje bardzo dobrze ale wskazana jest osłona przed zamakaniem.