Przymiotno złożone 'Red Desert' - Erigeron compositus

0,00 zł

Nr Kat. BPKL086-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Przymiotno złożone 'Red Desert'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Przymiotno złożone 'Red Desert'

(Erigeron compositus)

 

Przymiotno złożone jest niewielkich rozmiarów byliną, której naturalne, piaszczyste i skaliste siedliska występują
w zachodniej części Ameryki Północnej, w Quebecu i Grenlandii. Natomiast jego naturalna odmiana ‘Red Desert’ rośnie
w południowej części stanu Wyoming, zwanej Czerwoną Pustynią - stąd też zapewne pochodzi nazwa odmiany. To rzadko spotykana w uprawach roślina aczkolwiek ceniona przez tych, którzy są jej szczęśliwymi posiadaczami. Roślina posiada takie same cechy charakterystyczna jak gatunek, Jedyna różnica to wysokość.
O ile gatunek w porze kwitnienia osiąga 25cm wysokości ( z czego liściasta kępa to około 5cm wysokości), to kwitnąca ‘Red Desert’ ma zaledwie 2-7cm wysokości. Jest bardziej zwartą rośliną, liściowe kępki ułożona są ściśle, tworząc wyjątkowo gęste poduszki o ciemnozielonej barwie. Dość duże ( jak na tak niewielką roślinkę) kwiaty pojawiają się już w maju. Ich średnica to około 3cm. Duży żółte dyski otaczają liczne (20-60) płatki o barwie od białej do lilioworóżowej. Kwitnienie nieprzerwanie przez całe niemal lato, bo aż do sierpnia. Przede wszystkim to roślina długowieczna o dość powolnym wzroście, dlatego niezwykle ważny jest odpowiedni wybór stanowiska tak, by nie trzeba jej było przesadzać. Z silnie zgrubiałej szyjki korzeniowej wyrastają poduszkowate, luźne kępki złożone odziomkowych liści. Liście są niewielkie (do 2- 5 cm długości), mają wachlarzowaty kształt, dłoniastodzielne (wąsko pocięte) i omszone, co nadaje im srebrzysto-zieloną barwę. Liście stanowią cechę charakterystyczną gatunku. Roślina stawia w uprawie dwa podstawowe wymagania - maksymalna ilość słońca i maksymalnie przepuszczalna, dobrze zdrenowana gleba. Nie są to więc wymagania wygórowane. Poza usuwaniem przekwitniętych kwiatów nie potrzebuje żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, tzw. roślina bezobsługowa. Na odpowiednich stanowiskach daje samosiew. Zimuje doskonale. Z uwagi na niewielkie rozmiary może być z powodzeniem uprawiana w donicach.

BPKL086-P9

Opis

Pokrój
koronkowy
kępiasty
Wysokość
5-7cm
Stanowisko
chłodne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
suche
ubogie
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także