Przetacznik siwy - Veronica incana

10,00 zł

Nr Kat. BP0539-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Przetacznik siwyZdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Przetacznik siwy

(Veronica incana)

 

Zaskakujący gatunek przetacznika, niezwykle cenny i rzadko spotykany w uprawach. Zaskakujące jest przede wszystkim wybarwienie liści a także sam pokrój rośliny, niespotykane u żadnego innego gatunku. Jego naturalne środowisko to kamieniste zbocza i stepy, skały i suche sosnowe lasy na terenie Europy i Azji, aż po Japonię. Cała roślina, zarówno pędy
jak i liście, pokryte są kędzierzawymi, krótkimi, białymi włoskami, które nadają jej srebrzystą barwę. Pod ziemią roślina wytwarza zdrewniałe kłącze, z którego wyrastają okazałe rozety jajowato- podługowatych, niemal 10 cm długości liści.
Z nich wyrastają wysokie, sztywne, rzadko ulistnione, prawie nierozgałęzione pędy, zakończone wysokim kłosowatym kwiatostanem o ciemnoniebieskiej barwie. Kwiaty, jak to u przetacznika, zaopatrzone są w długie słupki i pręciki, więc wyglądają nieco puszyście. Kwitnie latem na przełomie czerwca i lipca. Dla prawidłowego wybarwienia a także właściwego rozwoju wymaga mocno nasłonecznionego stanowiska z bezwzględnie przepuszczalną, raczej suchą i niespecjalnie zasobną glebą o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Jest rośliną odporną na suszę i niekorzystne warunki. Nie toleruje zaś podłoża zwięzłego i wilgotnego. Nie wymaga specjalnej opieki, poza usunięciem przekwitniętych kwiatostanów (ścinać maksymalnie blisko podłoża). W odpowiednich warunkach zimuje bez zastrzeżeń.

BP0539-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
wzniesiony
Wysokość
10-30cm
do 40cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
przepuszczalne
suche
ubogie
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także