Przetacznik rozesłany 'Aztec Gold' - Veronica prostrata

8,00 zł

Nr Kat. BP0538-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Przetacznik rozesłany 'Aztec Gold'Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Przetacznik rozesłany 'Aztec Gold'

(Veronica prostrata)

 

Już sama nazwa gatunku wskazuje, czego można oczekiwać. Roślina tworzy kobierce płożących się, pokrytych kędzierzawymi włoskami pędów, których szczytowe części wznoszą się w porze kwitnienia. Liście bardzo efektowne, wąskojajowate, karbowane, głęboko ząbkowane, których brzegi często podwijają się. U odmiany ‘Aztec Gold’ wyjątkowo dekoracyjne, bo o złocisto-żółtej barwie, utrzymującej się przez cały sezon. Gatunek występuje na terenie całej Europy, zasiedlając słoneczne wzgórza, suche murawy i trawiaste zbocza. W Polsce roślina będąca pod ochroną, wpisana
na “Czerwoną listę roślin i grzybów Polski” jako gatunek krytycznie zagrożony. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje ciepłego i słonecznego stanowiska, z mocno przepuszczalną a zarazem utrzymującą wilgoć glebą o odczynie najlepiej zasadowym. Kwitnie późną wiosną chwaląc się uroczymi , krótki ale gęstymi kwiatostanami o pięknej niebieskiej barwie.
I jak to u przetaczników bywa kwiaty przyciągają masę pożytecznych owadów. Ze względu na niewielki wzrost (około 20 cm porze kwitnienia) może być sadzony jako roślina obwódkowa na brzegach rabaty, w słonecznych ogrodach skalnych a także w donicy. W optymalnych warunkach zimuje bardzo dobrze.

BP0538-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
płożący
wzniesiony
Wysokość
10-20cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także