Przetacznik ząbkowany (pagórkowy) 'Royal Blue' - Veronica austriaca ssp. teucrium

7,50 zł

Nr Kat. BP0536-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Przetacznik ząbkowany (pagórkowy) 'Royal Blue'Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Przetacznik ząbkowany (pagórkowy) 'Royal Blue'

(Veronica austriaca ssp. teucrium)

 

Przetacznik pagórkowy (częściej spotykany pod tą nazwą) jest podgatunkiem przetacznika ząbkowanego, który jest bardzo zmiennym gatunkiem a występuje w całej Europie, po południowo-zachodnią Azję. Jego siedliska to głównie słoneczne wzgórza, dąbrowy i okrajki w miejscach wilgotnych. W ogrodzie będzie zatem potrzebował podobnego stanowiska
tzn. słonecznego ale jednocześnie z wilgotnym podłożem - niekoniecznie żyznym ale dobrze zdrenowanym. Od tego uzależniona jest długość kwitnienia. A z pewnością widok kwitnącej rośliny jest wspaniały ze względu na intensywnie niebieską barwę kwiatów. Dodatkowo są one miododajne więc cenne dla owadów. Roślina rozrasta się przez podziemne, krótkie kłącza tworząc kępki wzniesionych, ulistnionych pędów. Liście są bardzo dekoracyjne, nieco owalne o mocno ząbkowanych brzegach. Odmiana ‘Royal Blue’ osiąga w porze kwitnienia około 40 cm wysokości. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym jakiego wymaga jest usunięcie przekwitniętych kwiatostanów. Doskonale sprawdza się jako roślina zadarniająca, może być sadzony w ogrodach skalnych lub uprawiany w szerokich donicach. Zimuje bez zastrzeżeń.

BP0536-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
wzniesiony
zadarniający
Wysokość
10-30cm
do 40cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie zasobne
wilgotne, mokre
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także