Przetacznik Allioniego - Veronica allionii

8,00 zł

Nr Kat. BPKL084-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Przetacznik AllioniegoZdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Przetacznik Allioniego

(Veronica allionii)
syn. Anthyllis bonjeanii Beck, Astragalus vulnerarioides

 

Chyba najmniejszy z gatunku przetaczników, bo tworzący gęste, zwarte darnie zimozielonych, niewielkich listków osadzonych na płożących pędach o wysokości 2-3 cm. Jego ojczyzną są górzyste alpejskie tereny
(Alpy południowo-zachodnie), gdzie rośnie na glebach bezwapiennych, na granitach i łupkach,
na wysokości 1800- 2700 m n.p.m. Jego pędy łatwo ukorzeniają się przy kontakcie z podłożem przez co szczelnie okrywa glebę - jest zatem doskonałą rośliną zadarniającą i okrywową. Groniaste gęste kwiatostany o wysokości do 15 cm pojawiają się w maju. Drobniutkie fioletowe kwiaty rozwijają się stopniowo od dołu ku górze. Ten przetacznik lubi miejsca słoneczne (w godzinach porannych), jasne, chłodne bez palącego słońca, które zwłaszcza zimą może uszkadzać liście. Wymaga dobrze zdrenowanego, gliniasto-próchniczego, umiarkowanie wilgotnego lecz bezwapiennego podłoża. Nie lubi natomiast suszy.
W optymalnych warunkach rośnie bujnie i zimuje doskonale. Dobrze czuje się wśród kamieni wypełniając szczelnie wszystkie szpary i luki.

BPKL084-P9

Opis

Pokrój
okrywowy
płożący
Wysokość
3-15cm
Stanowisko
chłodne
jasne
słoneczne
świetliste
Podłoże
gliniaste
kamieniste, żwirowe
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także