Przelot karpacki - Anthyllis vulneraria ssp. carpatica

12,00 zł

Nr Kat. BPKL082-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Przelot karpacki

(Anthyllis vulneraria ssp. carpatica)

 

Przelot to łatwa w uprawie i mało wymagająca roślina. Dlatego jest chętnie sadzony na słonecznych skarpach i szerszych półkach w ogrodach skalnych. Stawia tylko dwa warunki - przepuszczalne i zasobne w wapń podłoże.
Ten karpacki podgatunek zasiedla w naturze wapienne, kamieniste murawy i zbiorowiska krzewinkowe w Tatrach i Karpatach Wschodnich. Roślina wytwarza bardzo długi, bo sięgający 1 m długości korzeń palowy, z którego wyrasta kępka liści odziomkowych a następnie kilka wzniesionych pędów. Mają one tendencję do pokładania. Liście są pierzastodzielne o lekko szarozielonej barwie z charakterystycznym dużym listkiem szczytowym. Latem na szczytach pędów rozwijają się główkowate kwiatostany złożone z typowych dla roślin motylkowatych kwiatów w kolorze intensywnie żółtym. Ich ilość uzależniona jest od pH podłoża, któro powinno być wyższe niż 6. W porze kwitnienia dorasta do około 20 cm wysokości, przy czym długość pokładających pędów może być znacznie większa. Nie potrzebuje gleby zasobnej w składniki pokarmowe gdyż sam pobiera azot z powietrza, więc jest doskonałym towarzyszem dla innych roślin. Potrzebuje natomiast gleby dość zasobnej w wilgoć. Roślina daje liczny samosiew co z pewnością jest jej ogromną zaletą z uwagi na krótkowieczność. Zimuje bardzo dobrze.

BPKL082-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
wzniesiony
Wysokość
10-30cm
do 40cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
piaszczyste
ubogie
umiarkowanie wilgotne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane