Przelot alpejski - Anthyllis vulneraria ssp. alpestris

12,00 zł

Nr Kat. BPKL081-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Przelot alpejski

(Anthyllis vulneraria ssp. alpestris)

 

Przelot to łatwa w uprawie i mało wymagająca roślina. Dlatego jest chętnie sadzony na słonecznych skarpach i szerszych półkach w ogrodach skalnych. Stawia tylko dwa warunki - przepuszczalne i zasobne w wapń podłoże.
Ten alpejski podgatunek zasiedla w naturze wapienne, kamieniste murawy i zbiorowiska krzewinkowe w górach Europy - od Pirenejów przez Alpy, Karpaty po Bałkany na wysokości do 3000 m n.p.m. Roślina wytwarza bardzo długi, bo sięgający 1 m długości korzeń palowy, z którego wyrasta kępka liści odziomkowych a następnie kilka wzniesionych pędów. Mają one tendencję do pokładania. Liście są pierzastodzielne o lekko szarozielonej barwie z charakterystycznym dużym listkiem szczytowym. Latem na szczytach pędów rozwijają się główkowate kwiatostany złożone z typowych dla roślin motylkowatych kwiatów w kolorze złotożółtym. Ich ilość uzależniona jest od pH podłoża, któro powinno być wyższe niż 6. Jest jednym z najmniejszych przelotów, dorasta do około 10 cm wysokości. Nie potrzebuje gleby zasobnej w składniki pokarmowe, gdyż sam pobiera azot z powietrza, więc jest doskonałym towarzyszem dla innych roślin. Potrzebuje natomiast gleby dość zasobnej w wilgoć. Roślina daje liczny samosiew co z pewnością jest jej ogromną zaletą z uwagi na krótkowieczność. Zimuje bardzo dobrze.

BPKL081-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
wzniesiony
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
ubogie
umiarkowanie wilgotne
wapienne
Odczyn ph
zasadowy
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także