Porwinek - Talinum calycinum ( syn. Phemeranthus calycinus)

0,00 zł

Nr Kat. BPKL079-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - PorwinekRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Porwinek

(Talinum calycinum syn. Phemeranthus calycinus)

 

Ta pochodząca z amerykańskich skalistych prerii roślinka to prawdziwa perełka. Należy do sukulentów. Niezwykle efektowna i niezawodna. Najlepiej czuje się w ogrodach skalnych, gdzie znajdzie wszystko co jest jej potrzebne do życia.
Dużo słońca i kamienisto-żwirowe, suche i ubogie podłoże. Tworzy niskie skupiska niby “choinek” - gęsto ulistnionych pędów. Liście są mięsiste, walcowate, intensywnie zielone. W maju rozpoczyna swój kwiatowy spektakl, który trwa nieprzerwanie aż do przymrozków. Falujące na wietrze łany fioletowych kwiatów rozwijają się masowo na szczytach cieniutkich pędów. Kwiaty otwierają się po południu a zamykają wieczorem. Jak magnes przyciągają pszczoły i motyle. Nie wymaga żadnej opieki - wystarczy posadzić i tyle. W optymalnych warunkach zimuje doskonale. Jeśli nawet zdarzy się, że z jakichś powodów (najczęściej zbyt mokre podłoże) nie przetrwa to i tak da samosiew. Wytwarza dużo nasion zebranych w kulistych kapsułkach. Najlepiej zbierać je gdy zielone kapsułki mają czerwone brzegi. Gdy wyschną będzie za późno - kapsułka pęknie a nasiona wysypią się na ziemię. I też dobrze.

BPKL079-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
do 10cm
do 15cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
suche
ubogie
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
V-X
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także