Pokoślin jajolistny - Eriogonum ovalipholium

Nr Kat. BPKL078-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Pokoślin jajolistny

(Eriogonum ovalipholium)

 

Rzadko spotykana, niewielkich rozmiarów bylina na słoneczne, suche stanowiska. Jej naturalne środowisko to skaliste zbocza, piargi, od dolin po piętro alpejskie w zachodniej części Ameryki Północnej. Tworzy niskie, nieuporządkowane maty rozgałęzionych,sztywnych, płożących pędów wyrastających ze drewnianej podkładki z długim korzeniem palowym.
Cała roślina pokryta jest kutnerem, zarówno pędy i jak i liście, które są drobne, łopatkowato-owalne o zielono-srebrzystym zabarwieniu. Kuliste białe kwiatostany (do 2 cm średnicy) osadzone są na nagich, wzniesionych pędach. Rozwijają się latem w porze kwitnienia roślina dorasta do zaledwie 10 cm wysokości. Na odpowiednim stanowisku rośnie umiarkowanie szybko, nie jest inwazyjna i nie wymaga odmładzania. Warunkiem jest doskonale przepuszczalne, zdrenowane podłoże o niewielkiej wilgotności, niezbyt żyzne i nie zamakające zimą. Roślina praktycznie bezobsługowe - jedynie wiosną można nieco przyciąć pędy dla otrzymania bardziej zagęszczonego dywanika. Najlepiej czuje się w słonecznym ogrodzie skalnym, na murkach i kaskadach. Zimuje doskonale.

BPKL078-P9

Opis

Pokrój
płożący
wzniesiony
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
3
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane