Pierwiośnik górski - Vitaliana primuliflora

0,00 zł

Nr Kat. BP0503-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Pierwiośnik górskiRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Pierwiośnik górski

(Vitaliana primuliflora)

 

Maleńka roślina poduszkowa występująca naturalnie w piętrach subalpejskich i alpejskich zachodniej i środkowej Europy, gdzie zasiedla kamieniste murawy, wilgotne piargi i skały. Tworzy regularne kępy o wysokości zaledwie 2-3 cm,
złożone z niewielkich, igiełkowatych rozetek o soczyście zielonej barwie. W kwietniu i maju poduchy pokrywają się masą dość dużych, pozbawionych szypułek żółtych kwiatów o rurkowatym kielichu i rozpostartej koronie (do 1,5cm średnicy).
Jak dla wszystkich roślin wysokogórskich również dla pierwiośnika najkorzystniejszym miejscem są słoneczne w porze kwitnienia szczeliny i półki skalne o żwirowo-próchniczym, nieznacznie wapiennym podłożu, stale lekko wilgotnym. Dobrze jest więc ściółkować glebę wokół rośliny warstwą żwiru, który ograniczy parowanie wody. Przez pozostałą część roku będzie wdzięczny za odrobinę cienia. Roślina praktycznie bezobsługowa. Sygnałem do odmłodzenia jest zdecydowanie słabsze kwitnienie. Zimuje bardzo dobrze.

BP0503-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
Wysokość
3-5cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także