Pierwiosnek mieszańcowy ‘Dark Rosaleen’ - Primula x polyanthus

0,00 zł

Nr Kat. BP0498-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Pierwiosnek mieszańcowy ‘Dark Rosaleen’Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Pierwiosnek mieszańcowy ‘Dark Rosaleen’

(Primula x polyanthus)

 

Primula x polyanthus to grupa mieszańców otrzymanych ze skrzyżowania kilku gatunków m.in. P.veris, P.elatior, P. vulgaris i innych. Wszystkie pierwiosnki polyanthus są odporne i tolerancyjne w szerokim zakresie warunków, ale ich leśne pochodzenie powoduje, że najszczęśliwsze są w próchniczej, dobrze przepuszczalnej glebie, która nie wysycha. Idealna dla nich lokalizacja to pochyłości pod drzewami liściastymi lub rabaty o wystawie północno-wschodniej - duże nasłonecznienie nie służy im zbyt dobrze. Dla utrzymania dobrej kondycji wskazane jest dzielenie roślin co 2-3 lata a u odmian o kwiatach pełnych konieczne. Dla obfitego kwitnienia istotne jest odpowiednie nawożenie od chwili rozpoczęcia wegetacji do czasu zawiązywania pąków kwiatowych - co 10 dni słabym roztworem nawozu o dużej zawartości potasu
(np. nawóz do pomidorów) aż do momentu otwarcia pierwszych kwiatów. Nie należy stosować nawozów o dużej zawartości azotu. Odmiany o kwiatach pełnych wymagają usuwania tych przekwitniętych, które nie opadają (gdyż nie wytwarzają nasion), natomiast często gniją powodując zgnilizne korony. Zamarzająca zimą woda niszczy zimozielone liście co uzasadnia w pełni lekkie okrycie roślin liśćmi lub słomą.

Ten pierwiosnek to prawdziwa ogrodowa perełka. Wszystko w nim jest wyjątkowe. Począwszy od ciemnobrązowych liści tworzących niskie, przyziemne rozety po rozkwitające wiosną barwne kwiaty, których bordowe płatki zdobią białe prążki
a ze środka spogląda żółte oczko. Latem po kwitnieniu liście przybierają barwę brązowo-zieloną. Lubi półcieniste stanowiska z żyzną, próchniczą, przepuszczalną i stale ale umiarkowanie wilgotną glebą. Przy dostatecznej wilgotności podłoża może rosnąć także w słońcu.Zimuje bardzo dobrze. Może być uprawiany zarówno na rabacie jak i w donicy.

BP0498-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
do 10cm
do 20cm
Stanowisko
chłodne
jasne
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
IV-V
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także