Pierwiosnek 'Green Francisca' syn. 'Green Lace' - Primula x polyanthus

0,00 zł

Nr Kat. BP0494-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Pierwiosnek 'Green Francisca'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Pierwiosnek 'Green Francisca' syn. 'Green Lace'

(Primula x polyanthus)

 

Primula x polyanthus to grupa mieszańców otrzymanych ze skrzyżowania kilku gatunków m.in. P.veris, P.elatior, P. vulgaris i innych. Wszystkie pierwiosnki polyanthus są odporne i tolerancyjne w szerokim zakresie warunków, ale ich leśne pochodzenie powoduje, że najszczęśliwsze są w próchniczej, dobrze przepuszczalnej glebie, która nie wysycha. Idealna dla nich lokalizacja to pochyłości pod drzewami liściastymi lub rabaty o wystawie północno-wschodniej - duże nasłonecznienie nie służy im zbyt dobrze. Dla utrzymania dobrej kondycji wskazane jest dzielenie roślin co 2-3 lata a u odmian o kwiatach pełnych konieczne. Dla obfitego kwitnienia istotne jest odpowiednie nawożenie od chwili rozpoczęcia wegetacji do czasu zawiązywania pąków kwiatowych - co 10 dni słabym roztworem nawozu o dużej zawartości potasu
(np. nawóz do pomidorów) aż do momentu otwarcia pierwszych kwiatów. Nie należy stosować nawozów o dużej zawartości azotu. Odmiany o kwiatach pełnych wymagają usuwania tych przekwitniętych, które nie opadają (gdyż nie wytwarzają nasion), natomiast często gniją powodując zgnilizne korony. Zamarzająca zimą woda niszczy zimozielone liście co uzasadnia w pełni lekkie okrycie roślin liśćmi lub słomą.

Ten rzadko spotykany pierwiosnek występuje pod pod dwiema nazwami ‘Green Francisca’ lub ‘Green Lace’. W obydwu pojawia się słowo ‘green' czyli zielony. Bo takiego właśnie koloru są jego kwiaty - zielono-oliwkowo-żółte. Dodatkowo ich brzegi są plisowane tworząc jakby koronkę. Kwitnie niezwykle obficie. Pędy kwiatowe wyrastają z przyziemnej rozety ciemnozielonych, karbowanych liści. W porze kwitnienia osiąga około 20 cm wysokości. Nie ma specjalnych wymagań. Świetliste, chłodne stanowisko z żyzną, przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną glebą. Jest niezwykły z jeszcze jednego powodu. Po pierwszym majowym kwitnieniu powtarza je po raz drugi około lipca a przy sprzyjającej pogodzie potrafi zakwitnąć (choć słabo) po raz trzeci, jesienią. Jest odporny i zdrowy. Częste dzielenie zwiększa jego żywotność. W ogrodzie zasługuje na pierwszoplanowe miejsce. Może być uprawiany zarówno na rabacie jak i w donicy. Zimuje doskonale.

BP0494-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
do 10cm
do 20cm
Stanowisko
chłodne
jasne
świetliste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie zasobne
wilgotne, mokre
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
IV-V
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także