Pierwiosnek bezłodygowy (zwyczajny) - Primula vulgaris

7,00 zł

Nr Kat. BP0493-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Pierwiosnek bezłodygowy (zwyczajny)

(Primula vulgaris)

 

Pierwiosnki to urocze rośliny, których barwne kwiaty witają wiosnę w ogrodzie. Różnorodność gatunków i odmian,
barw i kształtów sprawia, że są chętnie uprawiane czy to na rabatach czy to w donicach. Nie są absorbujące, nie wymagają szczególnej opieki. Posadzone raz cieszą oczy każdej wiosny. W większości lubią świetliste, niezbyt gorące stanowiska
z żyzną, przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną glebą. Ponadczasowe i uniwersalne. Większość zimuje bez problemu, choć bywają i takie które potrzebują zabezpieczenia.

Pierwiosnek bezłodygowy (zwyczajny) to jeden z najstarszych gatunków uprawianych w ogrodach. Niskie rozety liściowe tworzą z czasem pokaźne kępy. Liście są podługowate, odwrotnie jajowate o karbowanej strukturze. Kwitnie na przełomie kwietnia i maja. U gatunku kwiaty są jasnożółte, osadzone pojedynczo na długich, owłosionych szypułkach. Pozostałe kolory są dziełem hodowców. Mamy do dyspozycji niemal pełną paletę barw. Lubi to, co większość pierwiosnków. Dla obfitego kwitnienia istotne jest odpowiednie nawożenie od chwili rozpoczęcia wegetacji do czasu zawiązywania pąków kwiatowych - co 10 dni słabym roztworem nawozu o dużej zawartości potasu (np.nawóz do pomidorów) aż do momentu otwarcia pierwszych kwiatów. Nie należy stosować nawozów o dużej zawartości azotu. Zimuje doskonale. Może być uprawiany zarówno na rabacie jak i w donicy. Ojczyzną gatunku są Europa, zachodnia Azja, Algieria i Kaukaz, gdzie zasiedla świetliste lasy, zarośla i łąki. W Polsce występuje tylko na jednym stanowisku - na Wyżynie Lubelskiej i jest rośliną chronioną.

BP0493-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
do 10cm
do 15cm
Stanowisko
chłodne
jasne
świetliste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
wielobarwne
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
IV-V
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także