Pełnik ogrodowy 'New Moon' - Trollius x cultorum

0,00 zł

Nr Kat. BP0487-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Pełnik ogrodowy 'New Moon'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Pełnik ogrodowy 'New Moon'

( Trollius x cultorum)

 

Pełniki to piękne rośliny o dużych kulistych kwiatach i bardzo atrakcyjnych dłoniasto podzielonych liściach o ciemnozielonej barwie. Najczęściej spotykane w uprawach są pełniki ogrodowe, czyli mieszańce pełnika europejskiego, chińskiego
i azjatyckiego. Wszystkie te gatunki mają jedno wspólne wymaganie - mocno wilgotne a nawet czasowo zalewane podłoże, najlepiej na słonecznym stanowisku. W takich warunkach ukazują najlepiej całe swoje piękno. Pełnik ogrodowy jest byliną kłączową o płytkim systemie korzeniowym (stąd potrzeba ściółkowania podłoża wokół rośliny). Wyglądem bardzo zbliżony do pełnika europejskiego. Przyrasta stosunkowo powoli, tworząc gęste kępy pełne dekoracyjnych liści.

Odmiana ‘New moon’ wyróżnia się dość nietypową jak na pełnika barwą kwiatów - bladą kremowo-żółtą. Kwiaty mają zwartą kulistą, półpełną formę. Kwitnie dość wcześnie, na przełomie maja i czerwca, bardzo obficie. W porze kwitnienia osiąga około 60cm wysokości. Wymaga tego co większość pełników - słońca i mokrego podłoża. Przyrasta znacznie szybciej niż gatunek, dzięki czemu nie trzeba długo czekać na okazałą kępę. Na jednym stanowisku może rosnąć przez wiele lat.
Dopiero słabsze kwitnienie jest sygnałem, że należy go odmłodzić (najlepiej bezpośrednio po kwitnieniu), choć nie przepada za tą czynnością. Zimuje doskonale.

BP0487-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
do 60cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
próchnicze
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także