Pełnik chiński - Trollius chinensis

0,00 zł

Nr Kat. BP0486-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Pełnik chińskiRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Pełnik chiński

( Trollius chinensis)

 

Pełniki to piękne rośliny o dużych kulistych kwiatach i bardzo atrakcyjnych dłoniasto podzielonych liściach o ciemnozielonej barwie. Najczęściej spotykane w uprawach są pełniki ogrodowe, czyli mieszańce pełnika europejskiego, chińskiego
i azjatyckiego. Wszystkie te gatunki mają jedno wspólne wymaganie - mocno wilgotne a nawet czasowo zalewane podłoże, najlepiej na słonecznym stanowisku. W takich warunkach ukazują najlepiej całe swoje piękno.

Pełnik chiński jest byliną kłączową o płytkim systemie korzeniowym (stąd potrzeba ściółkowania podłoża wokół rośliny). Wyglądem bardzo zbliżony do pełnika europejskiego. Przyrasta stosunkowo powoli, tworząc gęste kępy pełne dekoracyjnych liści. Jest najpóźniej kwitnącym pełnikiem bo pełnia kwitnienia przypada na lipiec - sierpień, czasem trwa aż do października. Kwiaty pomarańczowożółte, otwarte, o stojących wewnętrznych płatkach przekształconych w miodniki.
Na odpowiednim stanowisku kwitnie bardzo obficie. Nie wymaga żadnych innych zabiegów pielęgnacyjnych poza tymi wiosennymi.. Na jednym stanowisku może rosnąć przez wiele lat. Dopiero słabsze kwitnienie jest sygnałem,
że należy go odmłodzić (najlepiej bezpośrednio po kwitnieniu), choć nie przepada za tą czynnością.
Całkowicie mrozoodporny.

BP0486-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
50-70cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
próchnicze
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
Barwa kwiatów
pomarańczowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także