Pełnik ogrodowy - Trollius x hybridus ( x cultorum )

0,00 zł

Nr Kat. BP0484-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Pełnik ogrodowyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Pełnik ogrodowy

( Trollius x hybridus)

 

Pełniki to piękne rośliny o dużych kulistych kwiatach i bardzo atrakcyjnych dłoniasto podzielonych liściach o ciemnozielonej barwie. Najczęściej spotykane w uprawach są pełniki ogrodowe, czyli mieszańce pełnika europejskiego, chińskiego
i azjatyckiego. Wszystkie te gatunki mają jedno wspólne wymaganie - mocno wilgotne a nawet czasowo zalewane podłoże, najlepiej na słonecznym stanowisku. W takich warunkach ukazują najlepiej całe swoje piękno. Pełnik ogrodowy jest byliną kłączową o płytkim systemie korzeniowym (stąd potrzeba ściółkowania podłoża wokół rośliny). Wyglądem bardzo zbliżony do pełnika europejskiego. Przyrasta stosunkowo powoli, tworząc gęste kępy pełne dekoracyjnych liści. Z reguły kwitnie wiosną na przełomie maja i czerwca. Duże, jasnożółte kwiaty wypełnione płatkami mają niemal kulisty kształt.
Na odpowiednim stanowisku kwitnie bardzo obficie. Po kwitnieniu traci znacznie na urodzie. Liście brązowieją i zasychają. Najlepiej jest je całkowicie usunąć - dość szybko pojawiają się nowe. Oprócz tego nie wymaga żadnych innych zabiegów.
Na jednym stanowisku może rosnąć przez wiele lat. Dopiero słabsze kwitnienie jest sygnałem, że należy go odmłodzić (najlepiej bezpośrednio po kwitnieniu), choć nie przepada za tą czynnością. Całkowicie mrozoodporny.

BP0484-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
50-80cm
do 90cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
próchnicze
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także