Parzydło leśne - Aruncus dioicus

Nr Kat. BP0481-P11

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Parzydło leśne

( Aruncus dioicus)

 

Pokaźnych rozmiarów bylina do dużych ogrodów. Jako, że jest rośliną długowieczną i na jednym miejscu może spędzić nawet kilkanaście lat, to miejsce sadzenia powinno być przemyślane. Preferuje chłodne, półcieniste stanowiska
z próchniczym, lekko kwaśnym i stale wilgotnym podłożem. Tworzy bardzo dekoracyjne, szerokie i wysokie (do 200cm) kępy pełne ciemnozielonych liści o atrakcyjnej formie. Wspaniałe wiechowate kwiatostany rozwijają się latem. Jest rośliną dwupienną tzn. na jednej roślinie są tylko kwiaty męskie lub żeńskie. Okazy męskie wytwarzają bardziej puszyste i okazałe kwiatostany, które wspaniale rozjaśniają mniej oświetlone zakątki ogrodu. Zimuje doskonale.

Ważne - po wstępnym okresie wiosennym roślina zaczyna wytwarzać cyjanogenne glikozydy. Zjedzenie liści czy nasion może być naprawdę niebezpieczne. Zastanówmy się nad wprowadzeniem rośliny do ogrodu jeśli przebywają w nim dzieci.

BP0481-P11

Opis

Pokrój
krzewiasty
Wysokość
150-200cm
Stanowisko
chłodne
półcieniste
świetliste
Podłoże
próchnicze
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także

Najczęściej Kupowane