Partenium całolistne - Parthenium integrifolium

0,00 zł

Nr Kat. BP1063-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Partenium całolistneRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Partenium całolistne

(Parthenium integrifolium)

 

Potocznie nazywane jest dziką chininą. Ma to związek z wykorzystaniem jego właściwości leczniczych jako namiastki chininy w czasie I Wojny Światowej. Ale nie tylko. Garbniki zawarte w liściach tego gatunku były dawniej wykorzystywane w celach leczniczych u ludzi i zwierząt na oparzenia, bóle stawów, bóle brzucha czy biegunki. To jednak było kiedyś. Dziś pozostały już tylko zapisane historie.
Naturalne środowisko Partenium to lasy, zarośla, nieużytki i prerie Ameryki Północnej. Można z tego wywnioskować, że nie jest to roślina o dużych potrzebach – wręcz przeciwnie.
Jest byliną kępiastą, tworzącą przy podłożu rozetę dużych, grubo ząbkowanych na brzegach, o przyjemnym aromacie liści. Liście a później rozgałęziona na szczycie łodyga wyrastają z grubej, bulwiastej podkładki. Łodyga, zakończona baldachowatym kwiatostanem jest ulistniona a liście na łodydze siedzące. Koszyczki kwiatowe rozwijają się pod koniec czerwca. Tworzą je skupiska "guziczkowatych" kwiatów przypominających z daleka białe perełki. Kwiaty są bardzo trwałe i utrzymują się długo (do września), a nawet przekwitnięte pozostają dekoracyjne. Pozostawione na zimę pięknie wplatają się w zimową architekturę ogrodu.
Partenium nie ma właściwie żadnych wymagań jeśli chodzi o stanowisko czy podłoże. Rośnie w każdych niemal warunkach. Jest jednak jedna zależność. Im bardziej słoneczne stanowisko i im słabsze podłoże tym roślina jest niższa i bardziej zwarta. Tak więc może osiągnąć zaledwie 30 – 40 cm jak i 100 cm wysokości (im ciemniej - tym wyżej). Jeśli pozostawimy na zimę przekwitnięte kwiatostany wiosną możemy spodziewać się niewielkiego samosiewów. Zimuje doskonałe.

BP1063-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
50-80cm
do 100cm
Stanowisko
półcieniste
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także