Dysporum żółtawe ( Parnik żółty ) - Disporum flavens

0,00 zł

Nr Kat. BPKL063-P11

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Roślina w uprawie


Wszystkie zamieszczone zdjęcia mają charakter poglądu, i służą do ogólnej prezentacji danej rośliny.

Dysporum żółtawe - Parnik żółty

(Disporum flavens)

 

Rzadko spotykana w uprawach bylina o wyjątkowej urodzie. Jest rośliną pochodzenia leśnego, naturalnie występuje
w cienistych lasach Korei i południowo- wschodnich Chin. Przede wszystkim jest to roślina dla cierpliwych. Po posadzeniu potrzebuje dwóch-trzech lat, aby się zadomowić. Dopiero po tym czasie zaczyna przyrastać. Z kłącza wyrastają dość wysokie, grube, okrągłe w zarysie, ulistnione pędy. Liście na pędach są bardzo ładne, szeroko oszczepowate, wyraźnie gęsto unerwione, błyszczące o jasnozielonej barwie. W porze kwitnienia wierzchołki pędów przewieszają się łukowato a na ich szczytach rozwijają się śliczne, duże dzwonkowate kwiaty - żółte z zielonkawym odcieniem. O tej porze roślina jest naprawdę czarująca. Jej pochodzenie mówi o tym czego potrzebuje. Świetliste stanowisko z kilkugodzinną dawką porannego słońca, zapewniające chłód. Podłoże żyzne, próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne o odczynie lekko kwaśnym.
Dla utrzymania odpowiedniej wilgotności podłoże wokół rośliny najlepiej ściółkować, co dodatkowo zabezpieczy glebę przed nagrzewaniem. Jest w pełni mrozoodporna ale wrażliwa na wiosenne przymrozki. A ponieważ wiosną szybko rusza
z wegetacją trzeba pilnować temperatur i w razie czego okryć wybijające pędy. Podsumowując nie jest to roślina o byle jakich wymaganiach. Jeśli dołożymy do tego stosunkowo powolny wzrost to trzeba przyznać, że nie każdy będzie mógł cieszyć się z posiadania tej rośliny.

BPKL063-P11

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
50-80cm
Stanowisko
chłodne
jasne
półcieniste
świetliste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
żyzne
Odczyn ph
lekko kwaśny
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
V
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także

Najczęściej Kupowane