Pióropusznik strusi - Matteuccia struthiopteris

Nr Kat. BP0477-P14

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Pióropusznik strusi

(Matteuccia struthiopteris)

 

Paprocie to nieodłączny element ogrodowego krajobrazu. Duże, średnie i te całkiem malutkie - wszystkie piękne,
każda na swój sposób. Jedne urzekają wspaniałymi, długimi liśćmi, inne koronkową formą. Pasują do każdego rodzaju nasadzeń. Nie wymagają opieki - po prostu rosną i zdobią. W większości lubią miejsca półcieniste lub cieniste z próchniczą, wilgotną glebą. Doskonale uzupełniają puste przestrzenie pod drzewami i krzewami, choć nie tylko.
Najważniejsze to znaleźć do swojego ogrodu tę właściwą.

Pióropusznik strusi to paproć do dużych i bardzo dużych ogrodów. Jest dość ekspansywny, szybko zajmuje każdą wolną przestrzeń. A to dzięki podziemnym, pełzającym kłączom. Rośliny potomne potrafią wyrastać nawet 1,5- 2 m od rośliny “matki”. Trzeba o tym pamiętać. Niewątpliwie to jedna z najbardziej wytrzymałych i odpornych paproci. Jej piękne liście osiągają nawet 170 cm długości, przywieszają się łukowato tworząc piękne pióropusze, szczelnie zasłaniające glebę. Dodatkową ozdobą są liście zwane sporofitami (służą celom rozrodczym) wyrastające ze środka kępy. Są sztywne, wyprostowane, wyglądają trochę jak nierozwinięte. Za to zimą stają się brązowe i stanowią niebanalną zimową ozdobę. Pióropusznik lubi to co większość paproci - półcień i wilgoć. Ale doskonale daje sobie radę na prawie każdym innym stanowisku, choć z pewnością nie będzie tak okazały. Mimo, iż jest uważany za roślinę ekspansywną można nad nim zapanować. Kłącza drążą szeroko ale dość płytko pod powierzchnią ziemi. Usuwanie ich na bieżąco nie jest aż tak kłopotliwe. Gorzej z tymi, które się zadomowią. No ale cóż - coś za coś.

BP0477-P14

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
Wysokość
80-120cm
120-150cm
Stanowisko
jasne
półcieniste
świetliste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie zasobne
wilgotne, mokre
Odczyn ph
lekko kwaśny
obojętny
Mrozoodporność, strefa USDA
2
Sadzonka w doniczce
P14

Zobacz także

Najczęściej Kupowane