Ożanka właściwa - Teucrium chamaedrys

0,00 zł

Nr Kat. BO0474-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Ożanka właściwaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Ożanka właściwa

(Teucrium chamaedrys)

 

Urocza, bardzo obficie kwitnąca krzewinka o dużych walorach ozdobnych i leczniczych. W naturze rośnie w miejscach skalistych, na wzgórzach i suchych murawach w dużej części Europy. Energiczna, rozrasta się dość szybko przez podziemne rozłogi ale nie jest inwazyjna. Z czasem tworzy rozległe łany wniesionych, gęsto ulistnionych pędów. Jej liście są nieco skórzaste, lśniące na powierzchni o nieregularnie ząbkowanych brzegach. Od końca czerwca na szczytach pędów rozwijają się zebrane w gęste nibyokółki niejednolicie różowe, wargowe kwiaty. Lubi ciepłe, słoneczne stanowiska z przepuszczalną, umiarkowanie żyzną i słabo wilgotną glebą, zawierającą wapń. Nie wymaga specjalnej opieki ale dość częste przycinanie, poza okresem kwitnienia, sprzyja zagęszczaniu rośliny. W porze kwitnienia jest chętnie oblatywana przez owady. Ze względu na niewielki wzrost i sposób rozrastania doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa. Zimuje bez zastrzeżeń.

Świeże liście mają gorzki i ostry smak. Są ważnym składnikiem przy produkcji wermutów i likierów nadając im specyficzną goryczkę.

BO0474-P9

Opis

Pokrój
krzewinka
wzniesiony
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
zasadowy
Barwa kwiatów
różowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
IX
VII
VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5

Zobacz także