Ołownik uszkowaty - Plumbago auriculata syn. P. capensis

0,00 zł

Nr Kat. BO0440-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Ołownik uszkowatyRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Ołownik uszkowaty

(Plumbago auriculata syn. P. capensis) 

  

      W naturze jest zimnozielonym krzewem. Z racji swojego pochodzenia nam pozostaje jedynie uprawa w donicy, którą na zimę trzeba przenieść do chłodnego (ok. 6 st.C) pomieszczenia. W okresie spoczynku liście często zasychają więc zimowa kwatera może być ciemna, ale koniecznie chłodna. Ołownik jest o tyle wspaniałą rośliną, że możemy go prowadzić w dowolnej formie - jako drzewko, pnącze lub w formie zwieszającej, w zależności od naszych potrzeb czy fantazji.

     W marcu roślinę trzeba “obudzić” - najpierw przesadzając ją do świeżej ziemi, następnie ostro przycinając (nawet o 2/3 dł. ubiegłorocznych pędów). Donicę trzeba ustawić w ciepłym i jasnym miejscu. Ponieważ kwiaty zawiązują się na szczytach tegorocznych pędów od ich ilości zależy ilość kwiatów. Cięcia nie należy się więc obawiać - ołownik rośnie szybko. Początkowo podłoże trzeba utrzymywać tylko lekko wilgotne do czasu, aż roślina rozpocznie wegetacje. W miarę rozwoju ilość wody trzeba zwiększać - ołownik potrzebuję stale wilgotnego ale nie podmokłego podłoża. Ma duży apetyt na wilgoć, więc nie można zapominać o regularnym podlewaniu, najlepiej codziennie rano i obficie. Przed każdym kolejnym podlewaniem ziemia powinna lekko przesychać. Do podlewania najlepiej używać wody odstanej o temperaturze otoczenia - tzn. nie zimnej prosto z kranu. Ołownik jest także bardzo żarłoczny, więc regularne nawożenie to podstawa (po ok. 6 tygodniach od przesadzenia) nawozem dla roślin kwitnących (petunie, surfinie, pelargonie). 

   Czego jeszcze potrzebuje? Dużo słońca przez cały okres wegetacji i dobrze zdrenowanego podłoża. Choć lubi wilgoć nie lubi mieć stale mokrych korzeni - wodę z podstawki trzeba wylewać. I to tyle jeśli chodzi o wymagania. Nawożenie trzeba zakończyć w sierpniu, by roślina miała czas na przygotowanie się do okresu spoczynku. Oczywiście przekwitnięte kwiaty trzeba usuwać na bieżąco - uwaga są lepkie i przyczepiają się do wszystkiego (podobnie jak wspomniane petunie czy surfinie). Dobrym sposobem jest usuwanie kwiatów mokrymi rękoma. Kwitnący, prawidłowo prowadzony ołownik to w porze kwitnienia prawdziwa burza kwiatów. Są czarujące, bladoniebieskie zebrane w kształt kuli. Kwitnie nieprzerwanie przez całe lato, od maja aż do przymrozków. Ogólnie jest łatwy w uprawie, potrzebuje niewiele za to dostarcza niesamowitych wrażeń estetycznych. Zwłaszcza, że na tarasie kolor błękitny to rzadkość.

BO0440-P9

Opis

Pokrój
krzewiasty
Wysokość
dowolna
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
V-X
Mrozoodporność, strefa USDA
brak
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także