Oman wąskolistny 'Compacta' - Inula ensifolia

0,00 zł

Nr Kat. BO0438-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Oman wąskolistny 'Compacta'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Oman wąskolistny 'Compacta'

(Inula ensifolia) 

  

       Kiedy słyszymy nazwę ‘oman’ mamy przed oczami bardzo wysoką roślinę. Natomiast oman wąskolistny jest stosunkowo niewielki - dorasta do 50 cm wysokości. Naturalnie rośnie na słonecznych i suchych, wapiennych zboczach, dużej części Europy (część środkowa i południowo-wschodnia do Kaukazu). Z kłącza wyrastają gęsto ulistnione, kruche pędy. Liście są wąsko lancetowate z wydatnymi nerwami.

     Odmiana ‘Compacta’ to forma karłowa - osiąga około 30 cm wysokości. Tworzy dość szerokie, kształtne kępy (do 60 cm średnicy). W środku lata na szczytach pędów rozkwitają urocze, złotożółte kwiaty (do 5 cm średnicy) zazwyczaj pojedynczo. Lubi słoneczne, ciepłe stanowiska z dobrze zdrenowaną, umiarkowanie żyzną i umiarkowanie wilgotną glebą, zawierającą wapń. Poza tym nie ma innych wymagań i jest praktycznie bezobsługowa. Dobrze czuje się w słonecznych ogrodach skalnych i na rabatach. Kwiaty są chętnie odwiedzane przez owady. Zimuje doskonale.

BO0438-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
zdrenowane
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
4

Zobacz także