Nawłoć pomarszczona 'Fireworks' - Solidago rugosa

0,00 zł

Nr Kat. BN0429-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Nawłoć pomarszczona 'Fireworks'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Nawłoć pomarszczona 'Fireworks'

(Solidago rugosa) 

  

 Ten gatunek nawłoci pochodzi ze wschodniej i centralnej części Ameryki Północnej, gdzie można ją spotkać na bagnistych łąkach, wzdłuż brzegów strumieni i w zaroślach. Tym co odróżnia ją od innych gatunków jest kształt kwiatostanów - wąskie, smukłe, przemieszczające się łukowato ale o tak samo pięknej złocisto-żółtej barwie. Jest byliną kłaczową tworzącą okazałe kępy gęsto ulistnionych pędów o ciemnozielonej barwie. W naturze osiąga nawet 200 cm wysokości.

  Odmiana ‘Fireworks’ nie jest aż tak wysoka, dorasta do 90-120 cm przy podobnej szerokości. To co odziedziczyła po gatunku to urocze kwiatostany - delikatne, przewieszające, nieco szalone ale eleganckie zarazem. Kwitnąca kępa prezentuje się wprost bajecznie. Kwiaty rozwijają się dość późno bo dopiero w sierpniu. Niewątpliwie jest to jej ogromna zaleta, bo o tej porze większość roślin okres kwitnienia ma już za sobą. Kwiaty utrzymują się aż do przymrozków wabiąc całe masy pożytecznych owadów. Żeby móc w pełni zaprezentować swoją urodę potrzebuje dużej dawki słońca i umiarkowanie żyznej ale stale wilgotnej gleby. Nie jest rośliną ekspansywną, rozrasta się w umiarkowanym tempie utrzymując zwartą formę. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczyszczenie rośliny wiosną. Z powodzeniem może być uprawiana w donicy. Całkowicie mrozoodporna.

BN0429-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
80-120cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie zasobne
wilgotne, mokre
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
żółta
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VIII-X
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P11

Zobacz także