Naradka hedraeantha - Androsace hedraeantha

14,50 zł

Nr Kat. BNKL061-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Dostępny

Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Naradka hedraeantha

(Androsace hedraeantha) 

  

   Gatunek pochodzący z Półwyspu Bałkańskiego. Jego naturalne siedliska znajdują się w wysokich partiach gór (powyżej 2000 m n.p.m.) na terenie pd.-wsch. Serbii, zach. Bułgarii a także Albanii i Macedonii. Zasiedla tam miejsca z długo utrzymującą się pokrywę śnieżną, głównie na podłożach kwaśnych (łupek i piaskowiec).

      Tworzy niskie, niewielkie skupiska malutkich, bo osiągających zaledwie 1,5cm rozetek liściowych. Liście wąskie, lancetowate o długości do 1,3cm i szerokości 2- 3 mm, gładkie, połyskliwe. Wiosną rozwijają się mniej lub bardziej różowe, czasem białe kwiaty zebrane po kilka na szczytach niewysokich pędów. Jest typową rośliną skalną, więc jego wymagania są ściśle powiązane z pochodzeniem. Stanowisko jasne ale maksymalnie chłodne, najlepiej o wystawie wschodniej lub będące poza zasięgiem palącego słońca. Podłoże mocno przepuszczalne, zdrenowane, żwirowe o odczynie kwaśnym (nie zawierającym wapnia), utrzymujące niewielkie pokłady wilgoci. Oczywiście najlepszym miejscem do uprawy będzie skalniak, wszelkie szpary czy szczeliny na pochyłościach lub skalne koryta. W odpowiednich warunkach zimuje bez zastrzeżeń.

BNKL061-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
do 10cm
Stanowisko
chłodne
jasne
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
kwaśny
Barwa kwiatów
biała
różowa
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
IV-V
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane