Naparstnica purpurowa 'Elsie Kelsey' - Digitalis purpurea

0,00 zł

Nr Kat. BN0422-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Naparstnica purpurowa 'Elsie Kelsey'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Naparstnica purpurowa 'Elsie Kelsey'

(Digitalis purpurea) 

  

    Piękna i dostojna naparstnica purpurowa jest rośliną dwuletnią ale dzięki samosiewowi zachowuje się jak wieloletnia. W pierwszym roku wytwarza gęste rozety jajowatych, miękko owłosionych liści. W drugim z rozet wyrastają pojedyncze, wysokie pędy, na których rozkwitają duże dzwonkowate kwiaty tworząc jednostronne grona. Kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Lubi miejsca słoneczne choć dobrze czuje się także w lekkim półcieniu. Dobrze rośnie w każdej glebie, choć najlepsza będzie ta zawierająca nieco próchnicy i utrzymująca lekką wilgoć. Nie może to jednak być gleba podmokła i zwięzła. Po przekwitnięciu pędy najlepiej usuwać. Roślina wytwarza ogromne ilości nasion a to oznacza “las” siewek w kolejnym sezonie. Wystarczy pozostawić jeden kwiat a i tak wiosną młode siewki trzeba będzie mocno przerzedzić. Po wydaniu kwiatu rozeta zamiera a jej miejsce zajmuje młoda roślina.

Naparstnica gości w ogrodach od wielu, wielu lat. Kiedyś tylko w kilku kolorach. Dziś mamy do dyspozycji wiele pięknych odmian z całą gamą barw i odcieni. I dlatego jest wciąż chętnie wprowadzana do ogrodu zwłaszcza, że nie wymaga zbyt wiele dając w zamian niesamowite doznania wzrokowe a kwiaty są chętnie odwiedzane przez zapylacze. Moda na naparstnice nie przeminie.

Odmiana 'Elsie Kelsey' ma duże, białe kwiaty z bordowo nakrapianym wnętrzem. Podobnie jak gatunek kwitnie na przełomie czerwca i lipca.

Przypominam, że wszystkie naparstnice są trujące - do wszelkich prac należy używać rękawiczek. 

BN0422-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
80-120cm
Stanowisko
jasne
słoneczne
świetliste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VII
Mrozoodporność, strefa USDA
6

Zobacz także