Mukdenia Rossa 'Karasuba' - Mukdenia rossii

0,00 zł

Nr Kat. BMKL059-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Mukdenia Rossa 'Karasuba'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Mukdenia Rossa 'Karasuba'

(Mukdenia rossii) 

  

      Niezwykle barwna bylina kłączowa, która wiosną jako pierwsze ukazuje nam swoje kwiaty a dopiero później piękne, bardzo dekoracyjne liście, których barwa zmienia się w ciągu sezonu. Ojczyzną Mukdenii są leśne obszary w północnych Chinach i Korei. A skoro “egzotyczne” pochodzenie to i wygląd zaskakujący. Jej ozdobą są przede wszystkim liście. Dość duże, w zarysie okrągłe, dłoniaste o ząbkowanych brzegach. Młode są początkowo matowe, brązowo nabiegłe, w pełni rozwinięte stają się zielone i błyszczące. W trakcie sezonu ich krawędzie robią się czerwone, by ostatecznie jesienią tylko centralna część liścia pozostała zielona. Kolory stają się bardziej intensywne przy dużych różnicach temperatur między dniem a nocą. Pojawiające się wiosną kwiatostany to zebrane w niewielkie wierzchotki grona, drobnych białych dzwonkowatych kwiatów, które rozwijają się na szczytach grubych, owłosionych pędów wyrastających ostatecznie ponad liście.

   Do prawidłowego rozwoju a przede wszystkim wybarwienia potrzebuje minimum 6 godzin słońca, najlepiej porannego gdyż to popołudniowe może przypalać liście. Stanowisko powinno więc być słoneczne rano i pstrokate popołudniem, chłodne. Najlepiej czuje się w próchniczy, lekko ale stale wilgotnym podłożu o odczynie obojętnym w górę. Ponieważ pąki kwiatowe zawiązują się na kłączach jeszcze jesienią, dobrze jest oznaczyć trwale miejsce gdzie rośnie, aby nie uszkodzić ich podczas wiosennych prac. Całkowicie mrozoodporna ale wrażliwa na wiosenne przymrozki. Mukdenia to bardzo oryginalna roślina do cienistych, leśnych partii ogrodu, w sąsiedztwie paproci, różaneczników czy kopytników. Doskonale sprawdza się do okrywania miejsc po roślinach wczesnowiosennych, które szybko kończą wegetację. Może być także uprawiana w płaskich donicach.

Odmiana “Karasuba” i "Crimson Fans” to ta sama odmiana.

BMKL059-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
okrywowy
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
chłodne
jasne
świetliste
Podłoże
próchnicze
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
IV-V
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także