Moltkia skalista - Moltkia petraea

Nr Kat. BMKL057-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Moltkia skalista

(Moltkia petraea) 

  

Pochodząca z górzystych terenów Półwyspu Bałkańskiego karłowa, endemiczna krzewinka. Jej naturalne siedliska to stepy, kamieniste zbocza i piargowiska. Bardzo dekoracyjna, niezwykle rzadko spotykana roślina na słoneczne skalniaki i kamieniste rabaty. Rośnie dość wolno, tworząc skupiska wyprostowanych, wzniesionych pędów. Liście równowąskie o podwiniętych brzegach, podobne do liści rozmarynu. Zarówno młode pędy jak i liście od spodu jasno omszone. Wczesnym latem na szczytach pędów rozkwitają wierzchotkowe kwiatostany o niebieskiej barwie. Pojedynczy kwiatek ma lejkowaty kształt z długimi wystającymi z kielicha pylnikami. Kwitnie przez około miesiąc.

Wymaga stanowiska w pełnym słońcu a dla prawidłowego rozwoju mocno przepuszczalnego, niezbyt zasobnego, wapiennego podłoża, utrzymującego niewielkie pokłady wilgoci, zwłaszcza w porze kwitnienia. Dobry drenaż to podstawowy warunek, gdyż roślina nie toleruje jakichkolwiek zastoisk wodnych, zwłaszcza zimą. Miejsce powinno być także osłonięte od zimowych wiatrów i wilgoci. Po kwitnieniu wystarczy usunąć jedynie przekwitnięte kwiatostany. Można pozostawić 2-3 kwiaty dla nasion. Choć jest mrozoodporna dla pewności warto osłonić ją na zimę warstwą kompostu i foliowym daszkiem lub plastikową butelką bez dna.

BMKL057-P9

Opis

Pokrój
krzewinka
Wysokość
10-30cm
do 40cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
zdrenowane
Odczyn ph
zasadowy
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
V-VI
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane