Miodunka pstra 'Majeste' - Pulmonaria saccharata

0,00 zł

Nr Kat. BM0408-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Miodunka pstra 'Majeste'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Miodunka pstra 'Majeste'

(Pulmonaria saccharata) 

  

Najbardziej srebrzysta odmiana miodunki. I choć początkowo jej liście są zielone-centkowane, z czasem zmieniają barwę na srebrzystą. Zielone pozostają jedynie nerwy i brzegi liści. W takiej postaci pozostają przez resztę sezonu. Liście jak u większości miodunek zebrane są w rozety a te tworzą gęste kępy. Wczesną wiosną zanim rozwiną się liście roślina czaruje oko ślicznymi, delikatnymi kwiatostanami w formie wierzchołki. Dzwonkowate kwiaty zmieniają barwę w miarę rozkwitu od różowych do fioletowych. O tej porze roku kwiaty miodunki są prawdziwym rajem dla budzących się owadów. Później miejsce kwiatów zajmują piękne liście i tak roślina dekoruje ogród przez cały sezon.

Miodunki lubią miejsca ocienione, półcieniste, gatunki mniej pstrokate tolerują nawet głęboki cień. Dobrze rosną w podłożu próchniczym, zasobnym a przede wszystkim stale umiarkowanie wilgotnej. Zdecydowanie preferują miejsca chłodne a upały im nie służą. Są nieodłącznym elementem cienistych zakątków. Rosną umiarkowanie szybko. Mocno rozrośnięte kępy wymagają dzielenia z uwagi na duże zagęszczenie liści co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Całkowicie mrozoodporna.

BM0408-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
do 40cm
Stanowisko
chłodne
cieniste
półcieniste
Podłoże
próchnicze
wilgotne, mokre
żyzne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
wielobarwne
Pora Kwitnienia
wiosna
Termin kwitnienia
III-IV
Mrozoodporność, strefa USDA
5
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także