Wrotycz maruna 'Schneeball' - Tanacetum parthenium

0,00 zł

Nr Kat. BM1055-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Wrotycz maruna 'Schneeball'Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Wrotycz maruna 'Schneeball'

(Tanacetum parthenium) 

  

Ta odmiana wrotycza pojawiła się u mnie jako taki powiedzmy “eksperyment”. Z reguły nie uprawiam roślin jednorocznych (poza kilkoma wyjątkami), bo zwyczajnie nie mam na to czasu. A ponieważ bardzo spodobały mi się te białe pomponiki pomyślałam spróbuję – zobaczę jak będzie wyglądać. I tym oto sposobem od dwóch lat rośnie sobie ów wrotycz w kilku doniczkach i o dziwo zimuje. Przeżył bez większego uszczerbku dwie różne zimy (pierwsza łagodna, druga dość mroźna). Więc albo mam zwyczajnie szczęście albo nie jest tak jak piszą, że to roślina jednoroczna. Dotychczasowe doświadczenie mówi co innego. Jest raczej krótkotrwałą byliną podobnie jak inne (niektóre) odmiany tego gatunku.
Ma jedną dużą zaletę. Jest odmianą niską, bo zaledwie 30-35 cm w porze kwitnienia. Tworzy zgrabne kępki pokryte latem dość dużymi, kulistymi kwiatostanami na szczytach sztywnych, prostych, rzadko rozgałęzionych pędów. Białe pomponiki zdobią roślinę od czerwca do sierpnia. Nie jest też rośliną o dużych wymaganiach. Lubi słońce, choć nie przepada za tym ostrym i wysoką temperaturą. Nie pogardzi także lekkim półcieniem. Za podłoże wystarczy jej zwykła ziemia ogrodowa byle dość przepuszczalna, szczególnie zimą. Na glebach ciężkich, gliniastych często wygniwa zimą, z kolei piaski latem są trochę za suche, co wpływa na ogólny (w tym przypadku niekorzystny) wygląd rośliny i kwitnienie. Poza tym jest bezproblemowa. Może być uroczym dodatkiem na letnich rabatach ale także elementem kompozycji w donicach. Choć krótkowieczna sama dba o swój rozwój dając samosiew – jak to maruna. 

BM1055-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
do 35cm
Stanowisko
jasne
półcieniste
słoneczne
świetliste
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
biała
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
6
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także