Mikołajek płaskolistny 'Blue Hobbit' - Eryngium planum

Nr Kat. BMKL054-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Mikołajek płaskolistny 'Blue Hobbit'

(Eryngium planum) 

  

Gatunek jest bardzo żywotną byliną rozpowszechnioną w całej Europie i Azji, gdzie zasiedla słoneczne zbocza i ugory. Jest więc rośliną o niewielkich wymaganiach, niezastąpioną w miejscach jałowych i nasłonecznionych, z lekką przepuszczalną i niezbyt wilgotną glebą.

   Odmiana ‘Blue Hobbit’ to forma karłowa, osiągająca w porze kwitnienia około 30 cm wysokości. Tworzy zwarte kępy grubych, silnie rozgałęzionych pędów. Liście odziomkowe (tuż przy podłożu) są dość duże, skórzaste, jajowate o ząbkowanych brzegach, lekko błyszczące o ciemnozielonej barwie. Liście siedzące na pędach dłoniasto-klapowane zaopatrzone w ciernie na brzegach o sinym zabarwieniu. Jednak największą ozdobą są rozwijające się w czerwcu niewielkie ale bardzo liczne kolczaste kwiatostany o sinoniebieskiej barwie. Nasycenie barw uzależnione jest od ilości słońca im go więcej tym kolory bardziej intensywne. Kwitnie bardzo długo bo aż do września przyciągając roje pszczół i innych owadów. Kwiaty nadają się do cięcia a także do suszenia. Na każdym stanowisku daje obfity samosiew ale nie jest inwazyjny. To niezwykle cenna odmiana na każde słoneczne stanowisko, również do uprawy w donicy. Zimuje doskonale.

BMKL054-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
10-30cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
kamieniste, żwirowe
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
niebieska
Pora Kwitnienia
jesień
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
do IX
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także