Mięta górska - Pycnanthemum pilosum

0,00 zł

Nr Kat. BMKL053-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Więcej zdjęć pod linkiem

Galeria - Mięta górskaRoślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Mięta górska

(Pycnanthemum pilosum) 

  

Nazywana także tulią wonną. To niezwykle rzadko spotykana bylina pochodząca z suchych prerii i wyżynnych lasów we wschodniej części Ameryki Północnej. Niezwykle aromatyczna i piękna jednocześnie. Zapach wydzielany głównie przez liście jest wspaniały - orzeźwiający, słodko miętowy i kwiatowy jednocześnie. Bardzo, bardzo przyjemny. Oprócz zapachu uwodzi także wyglądem zwłaszcza w porze kwitnienia. Tworzy dość wysokie, raczej krzewiaste kępy o sztywnych, wyprostowanych, rozgałęziający się u góry pędach. Lancetowate, ostro zakończone liście są jasnozielone i omszone na spodzie. Kwitnie latem, od czerwca do września. Niewielkie ale liczne kwiatostany w formie wierzchotki rozwijają się na szczytach pędów. Drobne kwiaty są białe lub lekko liliowe, niekiedy delikatnie fioletowo nakrapiane. W porze kwitnienia liście w górnej części, rosnące bezpośrednio pod kwiatami nabierają srebrzystego koloru. W efekcie cała korona wygląda jak przyprószona białym proszkiem.

     Oprócz pięknego zapachu i wyglądu roślina ma jeszcze kilka innych zalet. Jej kwiaty są wysoce miododajne, więc przyciągają do ogrodu wiele pożytecznych owadów. Jest naturalnym środkiem owadobójczym przydatnym do odstraszania komarów, moli, ma zastosowanie przy produkcji kadzidełek zapachowych., Gałązki można kłaść do szaf, szuflad, wnętrz samochodów czy mieszkań jako skuteczny odświeżacz powietrza. Herbaty z mięty działają przeciwbólowo, antyseptyczne, napotnie, leczą niestrawność, przeziębienia(dreszcze, kaszel, gorączka), choroby jamy ustnej i dziąseł. Zioła dodawane do kąpieli leczą podrażnienia skóry. Rozdrobnione kwiaty stosuje się na ból zęba, który ustępuje prawie natychmiast. Świeże lub suszone liście mogą być używane w kuchni jako dodatek do drinków, sałatek, sosów, nalewek alkoholowych oraz deserów-lodów, czekolad, sałatek owocowych. Pąki kwiatowe i liście mają korzenny, miętowy posmak służą jako przyprawa do mięsa, pyszna jest też herbata. Nie ma wygórowanych wymagań i nie potrzebuje specjalnej opieki.

   Lubi stanowiska słoneczne z umiarkowanie żyznym i umiarkowanie wilgotnym, przepuszczalnym podłożem - to właściwie wszystko. Jesienią wystarczy przyciąć pędy kilka centymetrów nad ziemią. Tylko młode rośliny potrzebują zimowej ochrony. Te zadomowione zimują bardzo dobrze.

BMKL053-P9

Opis

Pokrój
krzewiasty
Wysokość
50-80cm
do 100cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
Odczyn ph
obojętny
Barwa kwiatów
inna
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VI-VIII
Mrozoodporność, strefa USDA
5

Zobacz także