Liatra kłosowa 'Kobold' - Liatris spicata

Nr Kat. BL0369-P9

Wykorzystanie rośliny ogranicza tylko Twoja wyobraźnia.


Roślina w uprawie


Zdjęcia poglądowe - służą ogólnej prezentacji danej rośliny. Wszelkie prawa są zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i tekstów bez zgody autora jest zabronione.

Liatra kłosowa 'Kobold'

(Liatris spicata)   Jedna z bardziej atrakcyjnych bylin końca lata. Fioletowo-różowe wysokie kwiatostany zdecydowanie wyróżniają się wśród innych roślin na rabacie. To jedna z tych roślin pt. “posadź i podziwiaj”. Nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów ani szczególnych warunków.

  Ojczyzną gatunku są wilgotne łąki, bagna i wapienne wydmy we wschodnich obszarach Ameryki Północnej. Organem spichrzowym są niewielkie bulwy, które po kilku latach tworzą gęstą zbitą kępę. Wyrastające z niej wysokie pędy są gęsto ulistnione, liście długie, wąskie, zwieszające się łukowato. Powyżej pewnej wysokości pędu kończy się piętro liści a zaczyna kłosowaty kwiatostan. Kwiaty w kwiatostanie rozwijają się od góry do dołu. Odmiana 'Kobold' różni się od gatunku wysokością - jest znacznie niższa. Lubi miejsca słoneczne lub lekko ocienione. W półcieniu kwitnie mniej obficie a w cieniu wcale. Potrzebuję żyznej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej gleby. Dobrze znosi krótkie okresy suszy. Te przedłużające się wpływają znacznie na ogólny wygląd rośliny - liście usychają od dołu. Zbyt gęste kępy trzeba dzielić co kilka lat, najlepiej wiosną. Zimuje bez problemu.

BL0369-P9

Opis

Pokrój
kępiasty
Wysokość
30-50cm
Stanowisko
słoneczne
Podłoże
przepuszczalne
umiarkowanie wilgotne
umiarkowanie zasobne
wapienne
Odczyn ph
obojętny
zasadowy
Barwa kwiatów
fioletowa
Pora Kwitnienia
lato
Termin kwitnienia
VII-IX
Mrozoodporność, strefa USDA
4
Sadzonka w doniczce
P9

Zobacz także

Najczęściej Kupowane